نوشته ها

اعلام برنامه هاي روز جهاني گردشگري در كردستان

ارسال شده توسط :

اعلام برنامه هاي روز جهاني گردشگري در كردستان

((اعلام برنامه هاي روز جهاني گردشگري در كردستان))

 معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كردستان برنامه هاي روزجهاني گردشگري استان كردستان را اعلام كرد.

آرمان وطن دوست گفت: در سال 1964 از طرف سازمان ملل و بر اساس پیشنهاد کنفرانس بین المللی ترانسپورت و جهانگردی آن سازمان در رم تعریفی برای جهانگردی به تصویب رسید که بر اساس آن جهانگردی فرآیندی  است که شخص یا گروهی به منظور تفریح ، بازدید از نقاط دیدنی ، معالجه ، مطالعه ، تجارت ، ورزش و یا زیارت به کشوری غیر از کشوری که در آن اقامت دارند سفر کنند ،مشروط بر اینکه حداقل مدت اقامت آنها از 24 ساعت کمتر و از 6 ماه بیشتر نباشد.

وطن دوست گفت : پدیده مسافرت از محلی به محلی و از کشوری به کشوری دیگر ، بدون آنکه قصد مهاجرت یا اقامت مستمر یا اشتغال به کار در بین باشد ، در حال حاضر به عنوان جهانگردی خوانده می شود . در گذشته های دور مردان جسوری  که سیاح خوانده می شدند ، نظیر ابن بطوطه ، ناصر خسرو ، مارکوپولو و … برای اقناع حس کنجکاوی یا به دلایل مذهبی و یا شناخت آنچه که در نقاط دیگر جهان می گذرد و آشنایی با منش ها و رفتار مردمان مختلف جهان ، بار سفر می بستند . از طرف دیگر قرن ها پیش از میلاد مسیح فینیقی ها که مردمی تجارت پیشه بودند از طریق دریا و زمین برای عرضه و فروش محصولات خود و خرید اجناس و محصولات دیگران اقدام به سفر می کردند و این شجاعت و استقبال از خطر آنان ، راه را برای اشاعه تمدن و گسترش فرهنگ اقوام مختلف و آشنا ساختن آنها با یکدیگر گشود.

وی افزود : اصطلاح جهانگردی (TOURISM) از قرن نوزدهم معمول شد . در آن زمان اشراف زادگان فرانسه برای تکمیل تحصیلات خود ،اقدام به مسافرت می نمودند که به آنها توریست گفته می شد.

وي  در ادامه افزود : به همین منظور سالانه در تمام کشورهای جهان به مناسبت روز جهانی جهانگردی ویژه برنامه هایی برگزار میگردد که اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان كردستان  نیزدر سال جاري و درراستاي شعار امسال روز جاني(توسعه جوامع محلي) همسو با برنامه های اعلام شده از سوی سازمان مرکزی به مناسبت روز جهانی جهانگردی برنامه هایی را پیش بینی و به اجرا در خواهد آورد.

وطن دوست اظهارداشت: اين برنامه ها شامل نواختن زنگ گردشگري در يكي از مدارس شهر سنندج، برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی جهانگردی با حضور مسئولین و مدیران  ، استانی و محلی و بخش خصوصی گردشگری در خانه كرد سنندج ،تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان و فعالان گردشگری،اجراي تور آشناسازي دانش آموزان باجاذبه هاي گردشگري،ديدار فعالان گردشگري با استاندار كردستان، سخنراني كارشناسان و اساتيد گردشگري در مدارس و دانشگاهها، افتتاح دفتر خدمات مسافرتي دنيا گشت سنندج و دفتر سنامريوان ، برگزاري مسابقه نقاشي باموضوع سفر و گردشگري در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان سنندج، پاكسازي آبيدر با همكاري انجمن سبزو انجمن راهنمايان گردشگري سنندج ، سخنراني مدير كل  قبل از خطبه هاي نماز جمعه ، ارسال بسته هاي فرهنگي به ادارات استان ، بازديد رايگان از موزه ها و اماكن تاريخي درروز جهاني جهانگردي، نمايش جاذبه هاي گردشگري از شبكه هاي محلي و برون مرزي درروزجهاني جهانگردي،ارسال پيامك تبريك روزجهاني جهانگردي ، برگزاري جشنواره موسيقي و هه لپركي در بانه ، برگزاري نمايشگاه صنايع دستي وبرگزاري مسابقات ورزشي و…..كه در هفته گردشگري برگزار خواهند شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Youtube
Hide Buttons