نوشته ها

افتتاح خانه صنايع دستي سنندج با حضور معاون صنايع دستي كشور

ارسال شده توسط :

افتتاح خانه صنايع دستي سنندج با حضور معاون صنايع دستي  كشور

((صنايع دستي كردستان  جزء صنايع برتر كشور محسوب مي شود))

با حضور معاون صنايع دستي كشور، استاندار محترم استان كردستان ، فرماندار سنندج و جمعي از مديران استاني و تعدادي از هنرمندان و صنعتگران كردستاني خانه صنايع دستي در خانه حبيبي سنندج افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت. در اين مراسم دكتر بهمن نامور مطلق گفت: اين چهارمين خانه صنايع دستي كشور است كه افتتاح ميشود و با افتتاح اين خانه صنايع دستي هنرمندان و صنعتگران كردستاني نيز صاحب خانه خواهند شد. وي در ادامه افزود: صنايع دستي كردستان  جزء صنايع برتر كشور محسوب مي شود و حرفي براي گفتن دارد و مديران نيز با اختيار قرار دادن فضا و امكانات لازم موجب دلگرمي هنرمندان و صنعتگران و همچنين حفظ و احياء صنايع دستي مي شوند. وي در ادامه خاطرنشان كرد: كردستان به دليل هم مرز بودن با كشور اقليم كردستان عراق مي تواند بازارهاي تجاري اين اين كشور ايجاد نمايد تا بتوان صنايع دستي كه هويت اين منطقه محسوب مي شود را به ساير مناطق جاهن معرفي كرد و با توليدات مناسب صنايع دستي مي توان جايگاه صنايع دستي را در بازارهي جهاني حفظ نمود. نامور مطلق بيان داشت: ايجاد فضا براي صنعتگران و موجب ترويج گفتمان و شناساندن آداب و رسوم و هويت  منطقه خواهد شد و ايجاد اين چنين مكانهايي براي معرفي صنايع دستي و توليدبهتر آن موجب افزايش گردشگران به استان كردستان و و آشنايي نسل هاي آينده با صنايع دستي و هنرهاي سنتي خواهد شد.   در ادامه اين مراسم استاندار كردستان در آیین گشایش خانه صنایع دستی کردستان، از انتخاب عمارت قدیمی حبیبی سنندج بعنوان خانه صنایع دستی کردستان استقبال کرد و گفت: کردستان بدلیل  اصالت و هویت قومی و ملی اصیل، یکی از قطب‌های اصلی هنر دستی ایران است.

استاندار کردستان افزود: تعداد قابل توجهی از هنرهای دستی کردستان بدلیل اصالت بالای خود در ردیف آثار فاخر ملی و بین‌المللی ثبت شده و تاییدیه یونسکو دارند. وی تاکید کرد:  تبدیل عمارت  تاریخی حبیبی سنندج به خانه هنرمندان صنایع دستی کردستان بدون شک سبب جذب گردشگران به کردستان و رونق این هنر ماندگار خواهد گردید. عبدالمحمد زاهدی تصریح کرد: باید مواظب بود که تولیدات صنعتی و ماشینی سبب  به حاشیه رفتن جنبه‌های اصیل و فرهنگی این هنر ماندگار نشود و دیدگاه‌های بومی و ملی و معنوی در خلق این آثار کماکان بر دیدگاه‌های اقتصادی برتری داشته باشند. زاهدی با اشاره به اینکه گاهی برای ذائقه بازار هنرمندان صنایع دستی مجبورند کیفیت محصولاتشان را پایین بیاورند، گفت: این کار به اصالت این آثار لطمه وارد می کند و ضروری است عرصه تولید و بازار صنایع دستی ساماندهی شود. در ادامه این مراسم استاندار کردستان بر ضرورت حمایت دولت از هنرمندان تاکید و اظهار داشت: دولت باید به هنرمندان صنایع دستی بعنوان تولید کنندگان صنایع هنری یارانه پرداخت نماید تا هنرمندان بتوانند ضمن رعایت کیفیت مطلوب با کاهش قیمت‌ها توان رقابت در بازار را داشته باشند.

وی ضمن تاکید بر توجه ویژه به اقتصاد هنرمندان صنایع دستی از نبود پوشش‌های بیمه‌ای برای هنرمندان انتقاد کرد و خاطر نشان کرد: در مورد این مساله با سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه در تهران مکاتبه لازم را انجام خواهد داد. استاندار کردستان افزود: تولید کنندگان هنر صنایع دستی باید برروی آفرینش‌های هنری خود تمرکز داشته باشند و صادر کنندگان و تجار می بایست این محصولات را به جهان معرفی کنند. به گفته زاهدی، صنایع دستی باید اصالت تولید در خانه را از دست ندهند چون در این صورت بر کاهش قیمت‌ها تاثیر داشته و هزینه‌های جانبی و سربار را پایین می‌آورد و باعث رشد صنایع کوچک و پیوسته در استان خواهد شد. در ادامه مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كردستان گفت: اين خانه شامل 14 غرفه از صنايع دستي استان كردستان از جمله نگارگري، گيوه و كلاش بافي، لباس محلي، سازهاي سنتي، معرق چوب، گليم، نازككاري، وندي سازي، اروسي، معرق منبت، چرم سازي و… مي باشد كه به طور زنده مشغول به فعاليت هستند. اشتودان افزود: اين مكان مي اوتند در جهت بهبود كيفيت صنايع دستي  كردستان ، جذب گردشگر، استقبال مردم از صنايع دستي ، افرايش توليدات بهتر صنايع دستي و ايجاد اشتغال براي جوانان مثمر ثمر باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons