نوشته ها

افتتاح موزه دریچه ها در طاق هارونی مسجد جامع قزوین

ارسال شده توسط :

افتتاح موزه دریچه ها در طاق هارونی مسجد جامع قزوین

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین))

موزه دریچه ها (درها و ارسی ها) با حضور روزبه استاندار قزوین، حبیبی معاون عمرانی استاندار، حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مسئولین در طاق جعفری مسجد جامع عتیق قزوین گشایش یافت. در این مراسم مرتضی روزبه استاندار قزوین با اشاره به تنوع و تعدد آثار نفیس تاریخی و لزوم حفاظت و نگهداری از این مواریث ارزشمند گفت: کهن شهر قزوین همواره خاستگاه فرهنگ و هنر این سرزمین بوده و آثار بسیار گرانبهایی از دوره های مختلف تاریخی را در خود نهفته دارد که باید به عنوان بخشی از هویت این شهر به هم استانی ها و گردشگران ورودی به استان معرفی و شناسانده شوند. وی موزه ها را عامل پیوند نسل گذشته با امروز خواند و تصریح کرد: با توجه به تعدد آثار تاریخی در قزوین ، ظرفیت بالایی جهت معرفی این آثار وجود دارد که مجموعه مدیریت استان باید به نحو شایسته ای از این فرصت برای حفظ مواریث ارزشمند تاریخی – فرهنگی و توسعه و رونق صنعت گردشگری بهره برداری نماید.

استاندار قزوین با اشاره به افتتاح موزه آموزش و پرورش، موزه سفال استاد محمدی و موزه دریچه های قزوین در آغاز سال جدید خاطرنشان کرد: با راه اندازی سه موزه در استان قزوین جمعا ۱۰ موزه در استان پذیرای مهمانان و گردشگران در ایام نوروز است که امیدواریم با توجه به ظرفیت بالای تاریخی– فرهنگی قزوین در سال های آتی شاهد ایجاد موزه های دیگری در حوزه های مختلف استان باشیم. محمدعلی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین درب و پنجره های به نمایش درآمده در موزه دریچه ها را گوشه ای از تاریخ و هنر اصیلی ایرانی خواند و اظهار داشت: به منظور ساماندهی آثار نفیس گره چینی مربوط به دوره های مختلف تاریخی در استان قزوین، ۵۳ درب و ارسی چوبی قدیمی متعلق به دوره تیموری تا قاجار با شماره ثبت ملی در قالب موزه پژوهشی – مرمتی دریچه ها در محل طاق هارونی ( طاق جعفری ) مسجد جامع عتیق قزوین که کهن ترین بخش این بنای برجسته تاریخی – مذهبی است برای بازدید هم استانی ها و گردشگران به معرض نمایش درآمده است .

وی در ادامه افزود: مجموعه موزه دریچه ها (درب و ارسی های چوبی) در واقع بخشی از معماری اسلامی است که در خانه ها و فضاهای مذهبی به کار می رفته و علاوه بر جنبه کاربردی، تزئینات بسیار زیبای اسلامی نیز در این آثار ارزشمند به چشم می خورد . مدیر کل میراث فرهنگی قزوین در پایان از شکل گیری کارگاههای مرمت درب و ارسی های چوبی در آینده نزدیک جهت آشنایی بازدیدکنندگان با نحوه مرمت این آثار از نزدیک خبر داد و اظهار امیدواری کرد با افتتاح این موزه در کنار دیگر برنامه های فرهنگی بتوان اوقات خوب و خوشی را برای هم استانی ها و میهمانان نوروزی رقم زد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons