نوشته ها

افتتاح موزه مردم شناسی طبس همزمان با هفته صنایع دستی

ارسال شده توسط :

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

همزمان با هفته صنایع دستی، اولین موزه شهرستان طبس با حضورمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، تعداد زیادی از مسئولین ادارات و نهادهای این شهرستان و اقشار مختلف مردم افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول موزه های استان گفت: موزه مردم شناسی طبس در محل موقوفه عمادالملکی معروف به «باغ خان» به مساحت ۴۴۰۰ متر مربع و در فضایی با زیربنای ۶۰۰ متر مربع در دوبخش نمایش پیکره ها و سالنهای ویترینی راه اندازی شد.

غلامحسین شعیبی اضافه کرد: این موزه با موضوع و محتوای مردم شناسی به معرفی برخی مشاغل، حرف سنتی و ابزار و لوازم کاربردی معیشتی مردم در روزگار گذشته می پردازد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس نیز گفت: کارکنان شرکت نفت کشور پس از زمین‌لرزه سال ۱۳۵۷ طبس، اقدام به احداث حمام خان طبس با طراحی سنتی و زیربنای ۶۰۰ مترمربع، برای استفاده مردم زلزله‌زده کردند.

رسول بهبهانی افزود: این حمام عمومی تا سال ۱۳۸۴ مورد استفاده و بهره‌برداری مردم قرار می‌گرفت ولی به دلیل توسعه و پیشرفت ساخت و ساز منازل مسکونی، خود به خود به صورت بلا استفاده درآمد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از مصوبات دور نخست سفر هیأت دولت سابق به استان یزد، احداث و راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در طبس بود، بنای حمام خان طبس با رضایت متولی موقوفه عمادالملکی و همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس، به عنوان ساختمان موزه مردم‌شناسی انتخاب شد.

بهبهانی اظهار داشت: با توجه به اینکه فضاهای داخلی و وضعیت محوطه این ساختمان، بسیار نابسامان بود و شرایط لازم را برای راه‌اندازی موزه نداشت، اداره میراث فرهنگی طی سه سال متوالی مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان صرف مناسب‌سازی فضاهای داخلی، ساخت مخزن امن، محوطه‌سازی، تأسیسات و… این ساختمان نمود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons