نوشته ها

افتتاح نمایشگاه فرهنگ وتمدن گرگان باستان به روایت ۷۰ اثر موزه ملی ایران درکاخ موزه گرگان

ارسال شده توسط :

افتتاح نمایشگاه فرهنگ وتمدن گرگان باستان به روایت ۷۰ اثر موزه ملی ایران درکاخ موزه گرگان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

به مناسبت گرامیداشت هفته میراث فرهنگی و روزجهانی موزه و هفتادمین سالگرد تاسیس ایکوم(شورای بین المللی موزه ها)، نمایشگاه فرهنگ وتمدن گرگان باستان به روایت ۷۰ اثر موزه ملی ایران در کاخ موزه گرگان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، این نمایشگاه با حضور دکتر معصومی راد، ریاست امور تدوین الگوی پیشرفت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، محمود ربیعی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیران و مسئولین استانی و جمعی از علاقمندان در کاخ موزه گرگان آغاز به کار کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان دراین راستا گفت: دراین نمایشگاه ۷۰ اثر موزه ملی ایران که مربوط به استان گلستان می باشد، به صورت امانی و به مدت یک ماه در کاخ موزه گرگان به نمایش درآمده است.

ابراهیم کریمی در ادامه آثار به نمایش گذاشته دراین نمایشگاه را مربوط به کاوشهای سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۰ عنوان کرد که توسط باستان شناسان فرانسوی، اسکاتلندی و سوئدی در دشت گرگان کشف شده اند و سالها در موزه ملی ایران نگهداری شده اند.

وی افزود: این اشیا تنها سندی هستند که ادعای ۶۰۰۰ ساله گرگان را معنا می بخشند و درتمام مجامع بین المللی، گرگان البته نه گرگان امروز بلکه دشت گرگان را با این هویت می شناسند.

کریمی درپایان هدف ازبرپایی این نمایشگاه را آشنایی هم استانی ها و علاقمندان به فرهنگ وتمدن غنی این سرزمین عنوان کرد و افزود: دراستان گلستان بیش از ۲۵۰۰ جاذبه طبیعی وتاریخی وجود دارد و ضروری است تمدن دیرین این سرزمین و موزه ها و آثار تاریخی و میراثی این استان به عنوان نمادی از تمدن کهن این دیار، بیش از پیش معرفی شده و ضمن ترویج فرهنگ حفاظت و پاسداری از این اثار ارزشمند ، گردشگران بیش ازگذشته به این دیار فراخوانده شوند.

وی درپایان اظهار امیدواری کرد: با اجرای این برنامه ها و معرفی هرچه بیشتر مواریث فرهنگی و آثار و اماکن تاریخی فرهنگی دراستان گلستان ، زمینه های حفظ و احیای بیشتر مواریث تاریخی و فرهنگی و معنوی این استان فراهم آید و در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ پاسداری و حفاظت از آثار ارزشمند استان گام های ارزنده ای برداشته شود.

لازم به ذکر است، این نمایشگاه از ۲۹ اردیبهشت ماه همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۰ به مدت یک ماه در کاخ موزه گرگان واقع درپارک شهر برپا می باشد.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons