نوشته ها

افتتاح نگارخانه موزه منطقه ای جنوب شرق کشور

ارسال شده توسط :

افتتاح نگارخانه موزه منطقه ای جنوب شرق کشور

((میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان))

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان ، با حضور دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی، دکتر کارگر مدیر کل امور موزه ها ی کشور و دکتر مشتاق گوهری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان و تنی چند از مسئولین، هنرمندان و اصحاب رسانه آیین گشایش نگارخانه موزه منطقه ای جنوب شرق برگزار گردید.

شایان ذکر است اولین نمایشگاه این نگارخانه با عنوان زاهدان قدیم می باشد که در قالب مجموعه عکسهایی از شهرستان زاهدان (آثاری از اولین عکاسان استان) در معرض دید عموم قرار گرفته است.

دکتر مشتاق گوهری در آیین گشایش نگارخانه اذعان داشت هنرمندان استان می توانند مجموعه آثار خود را در نگارخانه موزه به نمایش بگذارند. در ضمن علاقمندان می توانند از این نمایشگاه همه روزه ساعت ۸ صبح الی ۱۸ عصر بازدید کنند و با تاریخچه شهر زاهدان بیشتر آشنا شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان ، ، نخستین جلسه انجمن خیرین میراث فرهنگی با حضور مهندس هاشمی استاندار، دکتر جمشید نژاد معاون سیاسی استاندار، دکتر مشتاق گوهری مدیر کل میراث فرهنگی، دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان و دکتر کارگر مدیر کل امور موزه های کشور در سالن جلسات حوزه استاندار برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر مشتاق گوهری ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر، همچنین هفته میراث فرهنگی، مقدم مهمانان محترم به اولین جلسه انجمن خیرین میراث فرهنگی را ارج نهاد و از استاندار و توجه ویژه ایشان به مقوله میراث فرهنگی استان تشکر نمود. وی ضمن خیر مقدم به حضار به ویژه دکتر طالبیان و دکتر کارگر از خیرین، معتمدین و متنفذین میراث فرهنگی که در این جلسه شرف حضور داشتند قدر دانی نمود.

مدیر کل میراث فرهنگی خاطر نشان کرد با عنایت به حجم آثار تاریخی ،مطالبات ویژه ای که در این استان وجود دارد و عدم تناسب اعتبارات با این مطالبات، ایده و فکر تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی شکل گرفت. وی سپس با اشاره به تجربه های مشابه در جهان ( چتال هویوک در ترکیه ) نکاتی را در خصوص اهمیت ایجاد این مجمع و اهداف آن به سمع و نظر حاضر این رساند . در ادامه تصاویری از ظرفیت های میراث فرهنگی استان جهت آشنایی بیشتر فرهنگ دوستان در معرض دید ایشان قرار گرفت .

“کوه خواجه سیستان، شهربانی قدیم میر جاوه، انبار ملک در زاهدان، قلعه سه کوهه سیستان، قلعه ناصری ایرانشهر، قلعه بمپور ، باغ خالصه بمپور، قلعه کنت سراوان و…. از جمله این بناها بودند” دکتر مشتاق گوهری تاکید نمود تمام این آثار به طور کامل مطالعه شده و در قالب گزارش هایی تقدیم عزیزان میگردد. شایان ذکر است در بخش دیگری از این مراسم دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با تبریک ایام و تشکر از استاندار جهت برگزاری این جلسه اشاره ای به نمونه های موفق مشارکت مردم در دیگر استان ها داشت.

ایشان تشکیل اولین انجمن خیرین میراث فرهنگی را گامی مهم در راستای توسعه فرهنگی استان برشمرد که میتواند برای دیگر استان ها نیز الگوی مناسبی باشد. وی افزود باید در راستای حفظ اصالت و هویت فرهنگ ایران اسلامی کار شود تا انگیزه و امید در مردم برای مشارکت در سرمایه‌ گذاری به وجود آید. دکتر طالبیان تاکید نمود خیرین با عنایت به این موضوع بحث اشتغالزایی را نیز کمک میکنند و می‌توانند شاهد چرخیدن چرخه اقتصاد باشند هم اینکه با اندیشیدن تمهیداتی این افراد از دادن برخی مالیات‌ها معاف و یا در برخی موارد تشویق‌ها هم به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

دکتر کارگر مدیرکل امور موزه های کشور نیز با اظهار خوشحالی از حضور در این جلسه به چرایی حفاظت از آثار و راه رسیدن به توسعه از طریق آثار فرهنگی اشاره کردند. ایشان موزه ها را ویترین معرفی فرهنگ و تاریخ اقوام بر شمردند و موزه منطقه ای جنوب شرق را از موزه های برتر کشور دانستند که نیاز به مساعدت جهت توسعه و تجهیز دارد. وی با بیان اینکه توسعه جامعه‌ای مثل سیستان و بلوچستان بستگی به احساسات جوانان آن دارد تصریح کرد: جوانان باید بدانند که می‌توانند باعث تغییر در جامعه شوند و مثل پدر انشان در حفظ آثار تاریخی و فرهنگی سهیم باشند مدیرکل موزه‌های کشور اضافه کرد: ایجاد انجمن خیرین میراث فرهنگی برای اولین بار در استان سیستان و بلوچستان نشان از درک صحیح مردم نسبت به میراث و تمدن ایران دارد.

وی گفت: مردم باید خود میراث فرهنگی را حفظ کنند، نه اینکه این انتظار را از دولت داشته باشند چرا که مردم میراث فرهنگی را ساخته اند. در انتها استاندار محترم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، سالروز فتح خرمشهر را گرامیداشت و با اشاره به روز ولادت حضرت امام سجاد (ع) این روز را روز فرهنگ سازی در قیام عاشورا دانست. مهندس هاشمی این حرکت میراث فرهنگی را گامی موثر در راستای توسعه پایدار و معرفی چهره واقعی استان به دنیا برشمرد و افزود حضور شما بزرگواران و پیگیری مسئولین میراث فرهنگی قطعا دریچه دیگری به روی استان باز خواهد کرد.

ایشان خطاب به آقای طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور تاکید نمود سیستان و بلوچستان موزه بزرگی است که از جنوبی ‌ترین نقطه استان تا شمالی ‌ترین نقطه به اندازه۱۲۰۰کیلومتر تمام آثار تاریخی زیر سقف آسمان آن به تصویر کشیده شده است و هر نقطه اش دارای آثار گران بهایی است که مردمان در طول تاریخ آن را پدید آورده اند، به واقع خود نیز حفظ نموده اند که این حاصل از ذوق سرشار و اندیشه پاک ایشان است. وی افزود: ایجاد این انجمن حرکتی بزرگ و ارزشمند برای تقویت آثار تاریخی خواهد بود و مردم خود باید نقش‌ شان را در این زمینه ایفا کنند.

استاندار محترم در پایان سخنان خویش گفت رویکرد این انجمن نقش دادن به مردم و مشارکت آنان در امور فرهنگی است که حاصل آن توسعه صنعت گردشگری می باشد.

انتصاب فرمانده جدید یگان حفاظت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان و همزمان با خجسته اعیاد شعبانیه مراسم تکریم سرپرست سابق یگان حفاظت میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان و معرفی فرمانده جدید این یگان با حضور دکتر مشتاق گوهری مدیر کل میراث فرهنگی ،سرهنگ موحدی جانشین پلیس پیشگیری استان ،سرگرد خادم جانشین فرماندهی یگان حفاظت کشور و هیات همراه، طی حکمی از سوی فرمانده یگان حفاظت کشور سرگرد اکوان بعنوان فرمانده جدید این یگان در استان انتصاب و از زحمات مهدی میران سرپرست سابق یگان حفاظت استان تقدیر بعمل آمد.

شایان ذکر است در این مراسم که معاونین ، مسئولین واحدها و تعدادی از مراقبین میراث فرهنگی نیز حضور داشتند دکتر مشتاق گوهری ضمن تبریک اعیاد و گرامیداشت هفته میراث فرهنگی مقدم حاضرین را گرامی داشت ، ایشان نقش یگان حفاظت را در نگهداری از مواریث فرهنگی تاریخی و طبیعی استان بسیار مهم دانست و از نماینده ناجا نیز درخواست همکاری متقابل در زمینه های کاری مرتبط با یگان حفاظت میراث فرهنگی را داشت .

در ادامه مراسم سرگرد خادم جانشین فرمانده یگان کشور ضمن تشکر از تلاشگران این عرصه گفت با حمایت دکتر سلطانی فر معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان که نگاه ویژه ای به این مقوله دارند قصد داریم در تمام استانها نیروهای جوان ولی با تجربه و دانش را در سطوح مختلف به یاری بطلبیم تا با انگیزه و توان جوانی کمبود ها را جبران کنند وی تاکید نمود

برای رفع مشکلات حفاظتی استان امیدواریم با حضور فرمانده جدید و بهره برداری از تجربیات سایر عزیزان برنامه ریزی لازم صورت پذیرد و اقدامات خوبی را شاهد باشیم.

در بخش دیگری از مراسم میران مسئول سابق یگان گزارشی از وضعیت حفاظت استان را ارائه و بخش های از عملکرد دوران سرپرستی خود را بیان نمود همچنین سرهنگ موحدی نماینده نیروی انتظامی نیز با اشاره به اهمیت بحث میراث فرهنگی و صیانت از ان از امادگی نیروی انتظامی در تعامل سازنده با میراث فرهنگی استان در راستای برنامه های حفاظتی خبرداد در ادامه سرگرد اکوان فرمانده یگان حفاظت میراث مطالبی را در همین زمینه به سمع و نظر حاضران رساند در پایان نیز توسط دکتر مشتاق گوهری وبا حضور نماینده ناجای استان با اهدالوحی از زحمات چند ساله میران تشکر و حکم فرمانده جدید یگان حفاظت استان به ایشان ابلاغ گردید.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons