نوشته ها

افزایش امیدواری ها برای ثبت جهانی آثار تاریخی خراسان رضوی در یونسکو

ارسال شده توسط :

افزایش امیدواری ها برای ثبت جهانی آثار تاریخی خراسان رضوی در یونسکو

((محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی قرارگرفت))

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اعلام این خبر که محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته است گفت: پایگاه پژوهشی محوطه تاریخی بندیان در شهرستان درگز احداث خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر افزود: این پایگاه پژوهشی با هدف آماده سازی هرچه بیشتر محوطه تاریخی بندیان برای ثبت نهایی و قطعی در فهرست جهانی یونسکو راه اندازی می گردد.

وی گفت: این پایگاه پژوهشی در راستای تحقق اهداف و ماموریت های سازمان به منظور شناسایی، استفاده از ظرفیت های بالقوه و حسب بند ” د ” ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، راه اندازی می گردد.

وی افزود: در جریان سفر و بازدید دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در اواخر سال ۹۳ از محوطه باستانی بندیان درگز، این مقام مسئول ایجاد پایگاه پژوهشی جهت سهولت و سرعت اداری و انجام فعالیت های علمی و پژوهشی د راین محوطه تاریخی – گردشگری را یک نیاز فرهنگی و ضرورت پژوهشی عنوان کرد و با نگرش به اهمیت و ارزش اثر تاریخی بندیان ” نیایشگاه ” و ” یاریم تپه ” راه اندازی یک پایگاه پژوهشی در داخل این محوطه در اولویت های برنامه های سازمان میراث فرهنگی در سال جدید قرار داد.

رکنی افزود: تاکنون چند گروه کارشناسی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در سال جدید به شهرستان درگز سفر کردند و از نزدیک ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این شهرستان را بررسی کرده اند.

به گفته وی، مهمترین دستاورد این سفرها تصمیم گیری در خصوص ایجاد پایگاه باستانشناسی و پژوهشی در محوطه تاریخی بندیان درگز به منظور فراهم آوردن امکانات و تجهیزات کارگاهی و استقرار کارشناسان و گروه های پژوهشی در این پایگاه و تشکیل پرونده ثبتی بندیان جهت ثبت در فهرست آثار جهانی می باشد.

رکنی خاطر نشان کرد: در همین ارتباط و با توجه به قرار گرفتن محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی، اقداماتی از جمله تعیین حریم و معرفی و حفظ این محوطه تاریخی صورت گرفته و قدامات بسیار ارزشمند دیگری نیز در دست انجام است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons