نوشته ها

افزایش ۳۵ درصدی بازدید گردشگران از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی

ارسال شده توسط :

افزایش ۳۵ درصدی بازدید گردشگران از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دامغان))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دامغان از افزایش ۳۵ درصدی بازدید گردشگران از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی این شهرستان نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «معصومه داودیان» با اشاره به افزایش چشمگیر بازدید از دامغان اظهار داشت: پس از پایان سفرهای نوروزی تا کنون بیش از دو هزار و ۴۱۱ نفر از آثار تاریخی دامغان از جمله مسجد تاریخانه ،موزه تاریخ شهر و پیر علمدار بازدید کرده اند.

وی با بیان اینکه ۱۳۵ نفر از این گردشگران شامل گردشگران خارجی می‌شود، گفت: این گردشگران از کشورهای آلمان، سوئیس، فرانسه، ایتالیا، هند، آمریکا، بلژیک، دانمارک و ایتالیا به دامغان سفر کرده اند.

در روزگار گذشته دامغان یکی از شهرهای ایالت قومس بوده و مرکز این ایالت نیز محسوب می‌شده است.

دامغان یکی از کهن ترین شهرهای ایران است و از قدیم تا حال دارای اهمیت خاصی می باشد. نام این شهر از مغان یعنی آتش پرستان گرفته شده و به ده مغان معروف بوده و گفته‌ اند که مغان باعث آبادی آن شده‌اند.

بنای شهر دامغان را به هوشنگ نبیره کیومرث که از پادشاهان پیشدادی بوده نسبت می دهند و روزگاری نیز پایتخت اشکانیان بوده، در بیشتر کتب جغرافیا و تاریخ نام دامغان برده شده که تمامی نوشته های آنها اشاره بر اهمیت و اعتبار شهر قدیمی دامغان دارد چرا که دامغان در سر راه جاده ابریشم و مسیر گذر از غرب به شرق از گذشته های دور تا به امروز بوده است.

زمانی که یونانیها به شهر تاریخی دامغان میرسند آن را آباد می بینند و بخاطر بزرگی و وجود آذوقه و علوفه فراوان آن را “هکاتم پلیس” می نامند که هنوز هم به نامهای هکاتم پلیس و صد دروازه معروف و مشهور است.

شهر دامغان دارای کاروانسراها ، قلعه‌ها و تپه های قدیمی و برج و بار و حصار عظیم داخل و خارج شهر است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons