نوشته ها

اقامتگاههای بوم گردی در بافت تاریخی روستای اصفهک راه اندازی می شود

ارسال شده توسط :

اقامتگاههای بوم گردی در بافت تاریخی روستای اصفهک راه اندازی می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

بافت تاریخی روستای اصفهک از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس از جمله بافت های سالم و زیبای این شهرستان می باشد که به جهت قرار گرفتن در محور مواصلاتی جنوب کشور به سمت مشهد الرضا از موقعیت استراتژیک بسیار مناسب برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان طبس ضمن بیان این مطالب افزود: اخیراً با همت اهالی روستا و همراهی و همکاری میراث فرهنگی، کلیه نقشه ها و مستندات لازم جهت ثبت بافت تاریخی این روستا در فهرست آثار ملی تهیه و به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال شده است و انشاء الله به زودی شاهد ثبت این بافت در فهرست آثار ملی کشور خواهیم بود .

رسول بهبهانی بیان داشت: با ترغیب میراث فرهنگی اهالی روستا به صورت خود جوش و با نظارت اداره میراث فرهنگی اقدام به مرمت و بهسازی بناهای تاریخی نموده تا به زودی شاهد راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی در بافت تاریخی اصفهک باشیم .

وی خاطر نشان کرد: ساکنین روستا تا سال ۱۳۵۷ در این بافت تاریخی زندگی می کردند که متاسفانه در زلزله سال ۱۳۵۷ این بافت ارزشمند به شدت تخریب و پس از آن کم کم متروک و ساکنین روستا به سمت شمال غرب آن جابه جا می شوند.

بهبهانی گفت: مسجد، قلعه تاریخی، حمام و حسینیه و الگوهای مختلف معماری مسکونی واقع در محدوده روستا از جمله قابلیت های شاخص و با ارزش بافت تاریخی روستای اصفهک محسوب می شود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons