نوشته ها

اقامت ۳۹۷هزار مسافر نوروزی در استان مرکزی

ارسال شده توسط :

اقامت ۳۹۷هزار مسافر نوروزی در استان مرکزی

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ))

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی از اقامت ۳۹۷ هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی استان از ۲۷ اسفند ماه سال ۹۳ تا ۱۳ ‏فرودین ۹۵ خبر داد.‏

سید محمد حسینی، با اشاره به آخرین آمار اقامت مسافران نوروزی در استان مرکزی اظهار داشت: در این مدت ۳۹۷هزار مسافر در استان اقامت داشتند که ۷۱۵۷ نفر در هتل ها، ۳۳۹۰ ‏مهمانپذیر ها، ۸۱۱۱ در خانه مسافرها، ۳۲۳۲۴۶ نفر در کمپ های موقت (چادر های مسافرتی در پارک ها) ، ۵۲۴۱۰ نفر در مدارس، ۱۱۶هزار و ۹۶نفر در مهمانسرای ادارات ، خوابگاه‌ های دانشجویی و سالن های ورزشی استان مرکزی ‏اسکان داده شدند.‏

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی افزود: با توجه به آمادگی مراکز گردشگری و همچنین ‏اختصاص ۷۶۰ کلاس در ۸۸ مدرسه و تامین چادرهای مسافرتی از سوی جمعیت هلال احمر هیچ مشکلی در خصوص ‏اسکان مسافران نوروزی نداشتیم .‏

وی تصریح کرد: به منظور ارایه خدمات مطلوب و رضایتمندی مسافران در ایام نوروز ۱۵۱ مورد نظارت و بازدید از هتل ‏ها، مهمانپذیر ها، دفاتر خدماتی و سایر مراکز انجام شد که مجموعا ۱۳بازدید از ‏دفاتر خدمات مسافرتی، ۲۸ بازدید از رستوران های بین راهی، ۱۷ بازدید از مراکز اقامتی و۹۳ مورد بازدید از مراکز اسکان فرهنگیان، کمپ ها، مهمانسراها، خانه مسافرها به عمل آمده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطر نشان کرد: در راستای همین بازدیدها، از این تعداد ۱ مورد تذکر به مراکز اقامتی و ۴ مورد اخطار کتبی به مراکز پذیرایی و یک مورد تشویق به مراکز اقامتی بخاطر رعایت استانداردها و دستورالعمل های ابلاغی داشته ایم .

سید محمد حسینی با اشاره به بازدید از اماکن مختلف فرهنگی، تاریخی استان مرکزی گفت: ۶۸۹۲۸۰هزار بازدید کننده داخلی و خارجی نیز در این مدت از موزه ‏، اماکن تاریخی و سایت های باستانشناسی، تفریحی و توریستی استان بازدید کردند که بیشترین بازدید را بیت امام خمینی‏‏(ره) با ۳۲ هزار نفر به خود اختصاص داده است.

وی افزود: ۷۸۹۳ نفر نیز از موزه‌های استان مرکزی بازدید کردند که بیشترین بازدیدها به ترتیب مربوط به بازدید مسافران نوروزی از موزه ‏چهارفصل اراک، موزه سالار محتشم خمین، مفاخر اراک، موزه صنایع دستی حسن پور، موزه آشتیان، مسجد جامع ساوه، گنبد چهار سوق، فرهنگ و هنر تفرش، تکیه فرمهین‏ ‏بوده است.

حسینی تصریح کرد: سرچشمه و باغات گل محلات ، غار زیبای نخجیر، ‏‏، سرابهای شازند، سراب اسکان، سراب پنجعلی، تالاب میقان، آبگرم محلات ، کوجه بوجه خمین ، منطقه حفاظت شده هفتاد قله، دره زیبای جاسب بازدید کردند. روستاهای هدف گردشگری ورچه، انجدان، هزواه، وفس، سرآبادان، چناقچی علیا هم مسافران و گردشگران زیادی را به سوی خود کشاند. محوطه ها وسایت های، بناهای تاریخی شهرهای نراق، تفرش، اراک، ساوه و محلات هم بیشترین بازدید را در بین آثار تاریخی به خود اختصاص دادند.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی با اشاره به تردد در محورهای مواصلاتی استان مرکزی گفت: تعداد تردد خودروها در این ایام ۸میلیون و ۱۳۲هزار و۴۴ تردد وسیله نقلیه سبک و سنگین بوده است.‏

حسینی تصریح کرد : بیش از ۶۸۰ خودرو که شامل ناوگان امداد خودرو، کانون اتومبیلرانی، راهداری، ‏اورژانس، تعزیرات حکومتی، آتش نشانی، نیروی انتظامی ،هلال احمر، میراث فرهنگی و یک فروند بالگرد به ‏مسافران خدمات رسانی کردند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۲۵۰۰ نفر در دستگاه‌های اجرایی و نزدیک به ۱۱۰۰ نفر نیز از طریق ‏هتل ‌ها ، مهمانپذیرها ، سفره خانه‌های سنتی و سایر تاسیسات گردشگری به مسافران نوروزی خدمات‌ رسانی کردند.‏

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به توزیع اقلام فرهنگی در استان مرکزی گفت: بیش از ۷۰۰ هزار بروشور و بیش از ۵۰۰ متر بنر جهت ‏اطلاع رسانی به مسافران نوروزی چاپ و نصب شد و تعداد ۴۰ تابلو ورودی شهرها و محورهای اصلی مجددا رنگ آمیزی و بهسازی شد.

وی وضعیت اطلاع ‌رسانی را از طریق رسانه های استان مطلوب ارزیابی کرد و ضمن تقدیر از رسانه ها افزود: اطلاع رسانی مطلوبی از طریق صدا و سیما با برنامه های گل بهار، هفت سین ، وقت شکفتن و بخش خبر شبکه آفتاب و خبر گزاری‌ های استان در راستای معرفی استان و جاذبه های گردشگری آن در این ایام صورت ‏گرفت که در این میان خبرگزاری تنسیم، مهر و ایرنا در ایام تعطیلات با ارائه گزارشات تفصیلی از معرفی جاذبه های گردشگری، فرهنگی ، تاریخی، مراکز اقامتی و… خوش در خشیدند. همچنین قبل از شروع تعطیلات خبرگزاری فارس، ایسنا، پانا و ایکنا اطلاع رسانی خوبی در ستاد اجرایی خدمات سفر داشتند.

حسینی تصریح کرد: در شهرهای محلات، دلیجان، نراق، آشتیان، ساوه، آوه، زرندیه، اراک ،خنجین فرمهین، خمین موسیقی ‏آئینی و بازی‌های بومی و محلی ، جشنواره باسلق در نیم ور ، جنگ شادی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س ) و تولد حضرت امام خمینی (ره) در خمین برای عموم مسافرین وهم استانی ها برگزار شد که مورد استقبال آنها قرار ‏گرفت.

وی افزود: در طول ایام نوروز و در راستای خدمت‌ رسانی به مسافران نوروزی، تعداد ۲۵ نمایشگاه و بازارچه و فروشگاه صنایع دستی برای علاقمندان برپا شده بود.‏

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons