نوشته ها

اقوام سرمایه‌‌های بی ‌نظیر کشور در دوران پساتحریم هستند

ارسال شده توسط :

اقوام سرمایه‌‌های بی ‌نظیر کشور در دوران پساتحریم هستند

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: اقوام و قومیت ‌های مختلف در کشور سرمایه‌ای هستند که باید از آن‌ها سود برد و در دوران پساتحریم برای داشتن امنیت فرهنگی باید به این سرمایه‌ ها توجه شود.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، بهمن نامور مطلق، در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره اقوام ایران زمین اظهار داشت: استان گلستان، گلستان اقوام است و اگر با وجود این اقوام به هویت خود بازگشت داشته باشیم صنایع دستی در متن زندگی ما قرار می‌گیرد.

وی افزود: یک اراده استانی قوی در استان گلستان وجود دارد و بازگشت به خود را تقویت می‌کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: اقوام سرمایه ملی و آماده بهره‌ برداری است، در دوره پارادایمی امروز تنوع و تفاوت ارزش است.

وی با اشاره به دوره پساتحریم گفت: در آستانه دوره پساتحریم و نگران از نفوذ و تهاجم فرهنگ غرب هستیم، برای داشتن امنیت فرهنگی بازگشت به خود ملی، مذهبی و قومی الزامی است.

به گفته نامور مطلق، با بازگشت به خود قومی، ملی و مذهبی می‌توانیم از مرزهای فرهنگی خود نیز حراست کنیم، مرز‌ها دیگر سیاسی نیستند بلکه تبدیل به مرزهای فرهنگی شده‌اند و برای حفظ و حراست از این مرز‌ها نیازمند اقوام هستیم.

وی اظهار کرد: ایران متنوع‌ ترین صنایع دستی را در دنیا دارد و ۳۵۰ نوع صنایع دستی به خاطر تنوع قومی در کشور تولید می‌شود که می‌توان به آن افتخار کرد.

نامور مطلق افزود: این سرمایه قومی باید حفظ شود، صنایع دستی ما تصعیف و غیر کاربردی شده‌اند و ما باید این صنایع را دانش بنیان کنیم.

وی تصریح کرد: نادیده گرفتن صنایع دستی نبوغ می‌خواهد، دیدن این همه هنر و ظرفیت کار ساده‌ای است، اشتغالزایی، هویت زایی، ارز آوری و تمرکز زدایی گوشه‌ای از ظرفیت‌های این صنعت است.

نامورمطلق در ادامه گفت: با کمترین سرمایه و با ۵ تا ۲۰ میلیون تومان می‌توان در صنایع دستی اشتغال ایجاد کرد و باید قدر این موهبت را بدانیم.

وی اظهار کرد: ارزش افزوده صنایع دستی در هیچ صنعتی وجود ندارد، این صنعت زودبازده، پایدار، اصیل و متنوع است.

نامورمطلق تاکید کرد: با همتی که در استان گلستان وجود دارد باید یک اتاق فکر در کنار این جشنواره ایجاد شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons