نوشته ها

امکانات دستگاههای اجرایی تماماً در خدمت ستاد سفر باشد

ارسال شده توسط :

امکانات دستگاههای اجرایی تماماً در خدمت ستاد سفر باشد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان جنوبی ویژه نوروز 94 با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مدیران کل عضو ستاد صبح امروز در محل استانداری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی ضمن بیان اینکه امکانات دستگاههای اجرایی باید تماماً در خدمت ستاد سفر باشد، افزود: تمام دستگاهها باید در چاپ نقشه و کتاب راهنمای سفر استان مشارکت داشته باشند. همایون نخعی‌ نژاد در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان جنوبی ویژه نوروز 94 و کمیسیون ایمنی و حمل و نقل سوانح رانندگی در شهرستان بیرجند اظهار کرد: انسجام و هماهنگی هر چه بیشتر دستگاههای اجرایی باعث ارائه خدمات بهتر به مسافران و گردشگران خواهد شد و تاکید کرد: مسئولین شهرستانها و کمیته ها باید در آمادگی کامل باشند. وی افزود: شهرداری‌ ها به عنوان دستگاه‌ های خدمات‌ رسان در ایام نوروز باید برای زیباسازی شهرها و ورودی آنها تلاش زیادی انجام دهند.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: دهیاری‌ هایی که عبور و مرور از شهر یا منطقه آنها زیاد انجام می‌شود باید نسبت به زیباسازی و تمیزی منطقه خود کوشا باشند تا جذب مسافر و توریست در آن نقطه میسر شود. نخعی ‌نژاد افزود: نقاط حادثه‌ خیز و نقاط کوری که مستعد تصادف هستند هرچه زودتر باید آشکار سازی شوند زیرا در سال گذشته در ایام نوروز، خراسان جنوبی از لحاظ تلفات جزو سومین استان در کشور بود که در این راستا باید تدابیری اندیشیده شود تا امسال از لحاظ تصادفات جاده‌ای و آمار تلفات جزو پایین‌ ترین استان‌ ها باشیم. وی گفت: مرکز آمار مسافران خراسان جنوبی امسال آمار دقیقی از مسافرانی که به استان سفر می‌کنند باید تهیه کند زیرا گاهی مشاهده می‌شود که آمار کمی از مسافران ارائه می‌شود که دور از ذهن است. معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه ایام فاطمیه در نوروز قرار دارد، دستگاه‌ ها باید برنامه ‌های خود را مطابق با این ایام تهیه کنند و بقاع متبرکه یکی از مکان‌ هایی است که مردم می‌ توانند از آنجا استفاده کنند. نخعی‌ نژاد افزود: سال گذشته اداره کل اوقاف با اعزام روحانی در بقاع متبرکه برای پاسخگویی به سوالات شرعی بسیار کار مورد قبولی کرد که امسال نیز باید انجام شود. معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: شرکت‌ های بیمه ‌ای نیز باید در ایام نوروز به صورت کشیک فعال باشند و راهنمای سفر توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهیه شود. نخعی‌ نژاد افزود: شهرداری‌ ها نیز نسبت به گل‌ آرایی و فضای سبز شهرها در این چند روز باقی مانده تلاش کنند.

افتتاح نگارخانه و موزه جدید در مجموعه جهانی اکبریه برای ایام نوروز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: یک موزه جدید در باغ و عمارت اکبریه برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است. حسن رمضانی اظهار داشت: موزه مشاهیر و مفاخر ملی استان در عمارت اکبریه راه‌ اندازی می‌شود در این موزه 30 نفر از شخصیت‌ های فرهنگی، علمی، ادبی و مذهبی استان و آثار و تالیفاتشان به نمایش گذاشته و معرفی می‌شوند.

وی از راه‌ اندازی نگارخانه سرو در باغ موزه اکبریه بیرجند در ایام نوروز خبر داد و ادامه داد: در باغ رحیم آباد نیز واحد پذیرایی با طی مراحل قانونی در حوض خانه عمارت رحیم‌ آباد راه‌ اندازی می شود که با این کار می توان به جذب بیشتر مسافر کمک کرد،‌ افتتاح مرکز آموزش صنایع‌ دستی به صورت ورکشاپ در این باغ از دیگر اقدامات است. مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: در تمام شهرستان‌ های استان ستاد خدمات سفر با ریاست فرمانداران تشکیل شده است و کمیته‌ ها نیز برپا شده است. رمضانی افزود: همچنین برای این ایام با هماهنگی اداره اوقاف باغ و عمارت شوکت‌ آباد برای بازدید مسافران و گردشگران مهیا می شود. وی با اشاره به همزمان شدن ایام نوروز با دهه فاطمیه گفت: باید شان این ایام رعایت شود و با توجه به آن، مراسم آیینی در باغ اکبریه برپا می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از ایجاد بازارچه صنایع‌ دستی در ورودی‌ شهرهای استان خبر داد و افزود: در شهرستان طبس بازارچه‌ ای به این منظور با 40 غرفه ایجاد می‌شود. رمضانی اضافه کرد: این بازارچه در شهرهای غربی استان از جمله بشرویه، فردوس و سرایان و باغ اکبریه نیز برپا می‌شود. وی با بیان اینکه برای نظارت بر واحدهای بین راهی دستگاه‌ ها با ما همکاری لازم را داشته‌ اند، خاطرنشان کرد: بیشتر سرویس‌ های بین راهی استان تجهیز شده است و آماده پذیرایی از مسافران است. در پایان خاطر نشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با شماره تلفن 4 رقمی 3175 آماده دریافت نظرات، شکایات، اخبار و اطلاعات همشهریان و مسافران و گردشگران می باشد. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان نیز از برگزاری 12 دوره آموزشی مرتبط با گردشگری در سطح استان های خراسان جنوبی و رضویی خبر داد و گفت: این دوره های برای اولین بار در سطح استان بطور رایگان برگزار می شود. مرتضی عربی افزود: از این دوره ها 6 دوره در جنوبی و 6 دوره در خراسان رضویی برگزار می شود.

25 کیلومتر بزرگراه خراسان‌ جنوبی آماده افتتاح است

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌ های مرزی خراسان جنوبی گفت: 25 کیلومتر از بزرگراه استان آماده بهره‌ برداری است که امید است برای ایام نوروز راه‌ اندازی شود. ابراهیم نصری اظهار داشت: پیش ‌فروش بلیط اتوبوس برای مسافرت‌ های نوروزی از هفتم اسفندماه جاری آغاز می‌شود. وی با اشاره به جلسات انجام شده با مجتمع ‌های بین راهی در استان تصریح کرد: تمام دستگاه‌ ها مکلف شدند تا 25 اسفندماه جاری در زمینه روشنایی راه‌ ها اقدامات لازم را انجام دهند. مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌ های مرزی خراسان جنوبی با بیان اینکه برای تامین سوخت در جاده‌ های پمپ ‌های بنزین کشیک در این ایام فعال هستند، یادآور شد: همچنین با مراکز معاینه فنی هماهنگ شده تا در این ایام کشیک باشند. نصری با بیان اینکه 25 کیلومتر بزرگراه آماده است که امید است در ایام نوروز به بهره‌ برداری برسد، ادامه داد: ایجاد بزرگراه سبب کاهش تلفات رانندگی می‌شود. مدیر ‌کل دفتر امور شهری و شوراهای اسلامی استانداری خراسان جنوبی نیز با اشاره به اینکه در این ایام یک سری خدمات و الزامات باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: از جمله این الزامات نظافت اماکن بین راهی و تامین آب و برق کمپ‌ های در نظر گرفته شده تا مسافران با آسایش و آرامش خاطر بیشتری مسافرت کنند. عبدالحسین شهابی خاطرنشان کرد: تمام ورودی‌ ها به شهرها در استان باید نظافت و پاکسازی شود.

۱۱۰۰ کلاس درس خراسان جنوبی مسافران نوروزی را اسکان می‌دهد

معاون توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امسال نسبت به نوروز ۹۳ ستادهای اسکان مسافران ۱۰ درصد افزایش داشته، گفت: یک‌ هزار و۱۲۷ کلاس درس آماده پذیرایی و اسکان مسافران نوروزی است. علیرضا کرباسچی اظهار داشت: آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌ هایی است که در ایام نوروز با تمامی امکانات خود به استقبال مسافران نوروزی می‌رود. وی افزود: در نوروز 94 تعداد 14 پایگاه، 154 مدرسه و یک‌ هزار و 127 کلاس درس آماده پذیرایی از مسافران نوروزی هستند. معاون توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: تعداد کلاس‌ ها و پایگاه‌ های آموزش و پرورش استان نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته و برای نوروز 94 تعداد 14 ایستگاه صلواتی را نیز پیش‌ بینی کرده‌ایم. کرباسچی افزود: 180 باب حمام و 154 نمازخانه در مدارس خراسان جنوبی برای پذیرایی و اسکان مسافران نیز آماده شده‌اند. وی اظهار داشت: در نوروز سال گذشته 105 هزار مسافر توسط آموزش و پرورش خراسان جنوبی اسکان داده شدند که ما غیر از فرهنگیان از دیگر مسافران هم پذیرایی کرده و آنها را اسکان می‌دهیم. معاون توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: چند سالی است که به دلیل کمبود بودجه ستادهای اسکان ما تجهیز نشده است و در مصوبات سال گذشته برای ستادهای اسکان آموزش و پرورش 100 میلیون تومان مصوب شد که تاکنون تنها 14 میلیون تومان آن اختصاص یافت. کرباسچی افزود: با توجه به اینکه مد ارسی که ما به عنوان ستاد اسکان برای مسافران پیش ‌بینی می‌کنیم، مدارس شبانه ‌روزی هستند خوشبختانه با کمک شرکت توزیع برق خراسان جنوبی تاکنون هیچ‌ گونه قطعی برق در این مدارس برای مسافران نوروزی نداشتیم. وی با تاکید بر اینکه درمانگاه فرهنگیان نیز به صورت شبانه‌ روزی برای مسافران نوروزی دایر است، گفت: شهرداری‌ ها نیز باید همکاری لازم را با آموزش و پرورش استان برای نصب بنر های راهنمایی ستادهای اسکان انجام دهند. ۴۸ زائر سرای بقاع متبرکه خراسان جنوبی آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است. حجت‌ الاسلام و المسلمین محمد طاهر گرایلی اظهار داشت: امسال با توجه به ایام فاطمیه و همزمان شدن با نوروز 94 طرح آرامش بهاری همزمان با طرح یاس نبوی در بقاع متبرکه خراسان جنوبی اجرا می‌شود. وی با بیان اینکه 48 زائر سرا در بقاع متبرکه استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی تدارک دیده شده است، افزود: همچنین در نوروز امسال خیمه ‌های معرفت نیز در بقاع متبرکه برگزار می‌شود. مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: هدف از اجرای طرح آرامش بهاری و یاس نبوی خدمت‌ رسانی به مسافران نوروزی در بقاع متبرکه و معرفی شخصیت ائمه به ویژه حضرت زهرا(س) است و این طرح‌ ها با هدف معرفی شخصیت حضرت فاطمه و سبک زندگی وی و ولایت‌ مداری اجرا می‌شود. گرایلی با تاکید بر اینکه در طرح‌ های آرامش بهاری و یاس نبوی کارهای فرهنگی دیگری نیز انجام می‌شود، بیان کرد: در زمینه وقف فرهنگ وقف و لزوم اجرای آن در جامعه برای مسافران نوروزی تبیین می‌شود. وی افزود: در بقاع متبرکه سعی شده است نظافت سرویس‌ های بهداشتی و حمام‌ های سیار برای مسافران نوروزی و زائران فراهم شود. مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: با توجه به دهه فاطمیه نوروز فرصتی فراهم می‌کند تا در کنار بقاع متبرکه با حضور روحانی پاسخگویی به سوالات شرعی مسافران نیز فراهم شود چرا که در ایام نوروز در بقاع متبرکه روحانی از قم و مشهد حضور دارند.

تصادفات جاده‌ای خراسان جنوبی ۲۹ درصد کاهش یافت

فرمانده پلیس‌ راه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در نوروز ۹۴ در تمامی گشت‌ های پلیس‌ راه استان دوربین‌ های کنترل سرعت به طور ثابت و سیار فعالیت دارد، گفت: از ابتدای امسال تاکنون تصادفات جاده‌ای استان ۲۹ درصد کاهش پیدا کرده است. حسین رضایی اظهار داشت: در نوروز سال 93 تعداد 23 فقره تصادف در جاده‌ های خراسان جنوبی به وقوع پیوست. وی افزود: در 23 فقره تصادف جاده‌ای در نوروز امسال تعداد 36 فقره تصادف فوتی گزارش شد و تصادفات جرحی نیز منجر به مجروح شدن 209 نفر از هم‌ استانی‌ ها شد. فرمانده پلیس‌ راه خراسان جنوبی گفت: 63 درصد این تصادفات در جاده‌ های اصلی و 14 درصد در جاده های فرعی و مابقی نیز در جاده‌ های روستایی رخ داده است. رضایی افزود: 60 درصد از تصادفات نوروز 93 شامل واژگونی ماشین، 19 درصد برخورد وسیله نقلیه با وسیله دیگر و 16 درصد نیز به دلیل تخطی از سرعت مطمئنه بود. وی بیان کرد: در نوروز 93 بیشترین زمان تصادفات از ساعت 8 صبح تا 8 شب بود که 86 درصد مقصران تصادفات خودروها و مابقی کامیون و موتور سیکلت بودند. فرمانده پلیس‌ راه خراسان جنوبی با اشاره به حادثه ‌خیزترین نقاط تصادفات در نوروز 93 گفت: محور بیرجند نهبندان، طبس یزد، دیهوک طبس و جاده قاین بیشترین تصادفات را به خود اختصاص دادند. رضایی افزود: برای نوروز 94 نیز تعداد 7 ایستگاه پلیس، 22 تیم نا محسوس و 68 تیم عملیاتی را مستقر کردیم تا بتوانیم در تمامی راه های اصلی و فرعی استان شاهد کاهش تصادفات باشیم. وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ ترین اقدامات در طرح نوروزی امسال کنترل سرعت است که به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته و از طریق دوربین‌ های ثابت و سیار ثبت می‌شود و در تمام گشت‌ های ما در جاده‌ های استان دوربین کنترل سرعت وجود دارد. فرمانده پلیس‌ راه خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه جاده‌ های استان در مسیر عبور و مرور به خراسان رضوی و دیگر استان‌ ها قرار دارد و اتوبوس‌ های زیادی در محورهای استان عبور می‌کنند، کنترل سرعت در دستور کار قرار دارد تا اتوبوس‌ ها هم با سرعت مطمئنه برانند. رضایی افزود: 52 نقطه حادثه‌ خیز و100 نقطه مستعد حادثه نیز در استان شناسایی شده که امید است با همکاری اداره کل راه و شهر سازی استان این نقاط آشکار سازی و اصلاح شود. وی با اشاره به محدودیت‌ های ترافیکی در ایام نوروز اظهار داشت: محدودیت‌ های ترافیکی باربری از 12 شب تا 5 صبح انجام می‌شود و در حال حاضر این محدوده ترافیکی از منطقه نایبندان تا دیهوک در حال انجام است. فرمانده پلیس ‌راه خراسان جنوبی گفت: در نوروز امسال با همکاری آموزش و پرورش از دانش ‌آموزان مقطعه ابتدایی نیز با عنوان “همیاران پلیس” استفاده می‌شود. تمام پایگاه‌ های هلال‌ احمر خراسان جنوبی مجهز به آمبولانس می‌شوند. مدیر عامل جمعیت هلال‌ احمر خراسان جنوبی گفت: در نوروز ۹۴ تمامی پایگاه‌ های هلال ‌احمر استان مجهز به آمبولانس می‌شوند. جواد خامسان با بیان اینکه تعداد پایگاه‌ ها هلال احمر در این ایام 20 پایگاه ثابت، یک پایگاه موقت و شش پایگاه سیار است، گفت: 2 هزار و 116 امدادگر در این پایگاه آماده خدمت ‌رسانی به مردم هستند. وی گفت: 11 خیمه نماز نیز در هریک از شهرستان‌ های استان برای مسافران نوروزی تدارک دیده شده است. معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز با اشاره به خدمات این دانشگاه در ایام نوروز 94 اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از 25 اسفندماه تا 20 فروردین ماه خدمات خود را برای مردم و مسافران ارائه می‌دهد. دهقان افزود: ساماندهی و نقل و انتقال بیماران در ایام تعطیلات، ایجاد سه پایگاه نوروزی سلامت در شهرستان‌ های فردوس، قاین و طبس، توزیع بروشور و بسته‌ های بهداشتی و کمک آموزشی از جمله این خدمات است. وی رسیدگی به بیماران خاص، تهیه لیست درمانگاه‌ ها، داروخانه‌ ها، دندانپزشکی‌ های کشیک در ایام نوروز، اقدام برای پوشش هوایی و نشستن بالگرد در بیمارستان‌ های ولیعصر و امام رضا(ع) بیرجند را نیز از دیگر اقداماتی دانست که برای نوروز 94 فراهم شده است. معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: آمادگی برای پذیرش بیماران در مراکز درمانی، ساماندهی تمامی لوازم، استقرار پایگاه‌ های جاده‌ای در تعطیلات نوروز و آمادگی دو دستگاه اتوبوس آمبولانس برای حوادث جاده‌ای از مهم‌ ترین اقدامات دیگر این دانشگاه برای ایام نوروز است.

۴۰ نقطه کور و حادثه ‌خیز جاده‌ای برای تأمین روشنایی در استان شناسایی شد

مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۴۰ نقطه کور و حادثه ‌خیز جاده‌ای برای تأمین روشنایی در استان شناسایی شدند، گفت: شرکت توزیع برق خراسان جنوبی از دستگاه‌ های اجرایی ۱۹ میلیارد تومان طلبکار است. محمدعلی ضامن اظهار داشت: شرکت توزیع برق خراسان جنوبی جلسات مشترک در شهرستان‌ ها برای روشنایی معابر و نقاط کور برگزار کرده است. وی افزود: در حوزه راه و گردنه های کور خراسان جنوبی 40 نقطه رصد شده که آمادگی برای روشنایی آن نقاط را اعلام کردیم و بعد از خرید انشعابات نسبت به روشنایی آن اقدام می‌کنیم. مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: یکی از نقاط گردنه ‌ای در خراسان جنوبی که حادثه‌ خیز بوده و از نور کافی برخوردار نیست گردنه سمن‌ شاهی واقع در جاده بیرجند قاین است. ضامن افزود: شرکت توزیع برق استان از دستگاه‌ های اجرایی 19 میلیارد تومان طلبکار است که 15 دستگاه اجرایی بدهی آنها بالای 100 میلیون تومان است. وی بیان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود تا دستگاه‌ ها بدهی خود را تسویه کنند تا بتوانیم در زمینه‌ های مختلف مانند روشنایی به نقاط کور و حادثه‌ خیز اقدام کنیم. مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: وصول شرکت‌ های توزیع برق در کشور بالای 90 درصد است که در خراسان جنوبی این میزان زیر 80 درصد است. ضامن افزود: شب گذشته به دلیل بارش باران و طوفان شدید در شهرستان‌ های نهبندان، در میان و سر بیشه برق قطع شد که بلافاصله با تلاش ماموران توانستیم برق شهرهای سر بیشه و در میان را وصل کنیم اما در شهرستان نهبندان برق به مدت 5 ساعت قطع بود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons