نوشته ها

انتشار کتابی دیگر از هنرهای سنتی و صنایع دستی

ارسال شده توسط :

انتشار کتابی دیگر از هنرهای سنتی و صنایع دستی

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

کتاب قلمزنی و دواتگری به قلم پژوهشگر و مولف کتاب های هنرهای سنتی و صنایع دستی در ۹۸ صفحه و توسط انتشارات هنر بیستم در شیراز منتشر شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، ارژنگ ربیعی پژوهشگر و مولف کتاب قلمزنی و دواتگری در این رابطه گفت : کتاب قلمزنی و دواتگری ، کتابی است که در مورد دو رشته  مهم و کهن این مرز و بوم به رشته تحریر در آمده است رشته هایی که یکی فعال و دیگری در حال منسوخ شدن است .

وی افزود : هدف از نگارش هنر قلمزنی ، معرفی و ثبت قلمزنی مکتب شیراز است که هنرمندان و صنعتگران شیرازی با نقوش زیبای تخت جمشیدی و گل و مرغ مبادرت به خلق آن می کنند و از شهرتی خاص برخوردار می باشد .

ربیعی ادامه داد : هنر دواتگری هنری است که متاسفانه با داشتن سابقه ای کهن و چند هزار ساله اکنون در حال منسوخ شدن می باشد و صنعتگران محدودی در این هنر – صنعت فعالیت دارند و همین امر انگیزه ای بود تا برای اولین بار این هنر را به شیوه ای مصور به رشته تحریر درآورم .

پژوهشگر و کارشناس هنرهای سنتی و صنایع دستی در ادامه اضافه کرد : در این کتاب نه تنها به معرفی تاریخچه ، ابزار کار ، مواد اولیه و روش تولید دو هنر کهن  و زیبای فلز کاری پرداخته شده بلکه تلاش گردیده تا با ثبت اسامی هنرمندان و صنعتگرانی  که بسیاری از آنها دیگر در قید حیات نیستند نامشان را جاودانه کند .

وی در خصوص موضوع این کتاب گفت : جلد چهارم کتاب هنر فارس در گذر زمان به دست بافت زیبای گبه ، نقوش ذهنی باف آن  و همچنین رنگرزی سنتی اختصاص دارد .

گفتنی است ، جلد چهارم کتاب هنر فارس در گذر زمان با تالیف ارژنگ ربیعی کارشناس و پژوهشگر هنرهای سنتی و صنایع دستی و انتشارات نوید شیراز به زودی به چاپ خواهد رسید .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons