نوشته ها

انجام مطالعات باستان شناسی قبل از اجرای پروژه های عمرانی

ارسال شده توسط :

انجام مطالعات باستان شناسی قبل از اجرای پروژه های عمرانی

((به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان))

مدير كل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: از اين پس به منظور حفظ آثار تاريخی موجود پيش از اجرای پروژه های عمرانی مطالعات باستان شناختی در منطقه مربوطه انجام می شود.

یحیی رحمتی افزود: متاسفانه در برخی ادوار زمانی هنگام اجرای پروژه های عمرانی مطالعات باستان شناختی مغفول واقع شده و آثار موجود در آن منطقه  با آسیب های جدی مواجه شده اند.

وی  با تاكید برلزوم حفظ تاریخ و هویت  مناطق مختلف استان ابراز كرد:  تدوین نقشه باستان شناسی و شناسنامه  آثار موجود در آن، برای پیشگیری از بروز آسیب های  احتمالی هنگام اجرای پروژه های عمرانی  ضروری است.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اجرای عملیات عمرانی سد مراش گفت: یكی از اقدامات در دست اجرا پیش از آغاز عملیات عمرانی مذكور انجام مطالعات باستان شناسی منطقه به منظور حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی موجود در منطقه است.

رحمتی ادامه داد: مطالعات باستان شناختی سد مراش واقع در منطقه  انگوران شهرستان ماهنشان  به سرپرستی ” لاله عبدی كیا” یكی از باستان شناسان مجرب استان زنجان آغاز شده است.

وی انجام كاوش های مذكور را جهت حفاظت از آثار تاریخی موجود در منطقه مهم برشمرد و یادآور شد: این مطالعات به مدت یك ماه عملیاتی می شود و سپس نتایج علمی حاصل از آن جهت انجام پروژه سد اعلام خواهد شد.

رحمتی خاطر نشان كرد: اطراف روستای مراش آثار متعدد تاریخی با قدمت بالایی وجود دارد كه ضرورت  دقت در اجرای پروژه های عمرانی در این منطقه را نمایان می كند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons