نوشته ها

انجمن میراث فرهنگی فارس احیاء می شود

ارسال شده توسط :

انجمن میراث فرهنگی فارس احیاء می شود

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از احیاء انجمن میراث فرهنگی استان و عضو گیری های جدید این انجمن خبرداد.

دکتر مصیب امیری در نشست با مدیران ادارات و نمایندگی های میراث فرهنگی شهرستان های فارس که با محوریت نوروز ۹۴ برگزار شد گفت : حفاظت و صیانت از آثار و بناهای تاریخی و محوطه ها از مهم ترین وظایف میراث فرهنگی می باشد.

امیری افزود: استان فارس با توجه به توانمندی های تاریخی ، طبیعی ، مذهبی ، فرهنگی و آب و هوای مناسب و همچنین محوریت شهر مقدس شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت علیهم السلام در تمام ایام سال و بویژه ایام نوروز پذیرای خیل عظیمی از زائران می باشد که به دلیل ازدحام جمعیت در سطح شهرها و حتی بخش ها علاوه بر اینکه یک فرصت مناسب برای گردشگری محسوب می شود می تواند تهدید هایی برای آثار تاریخی و بویژه محوطه های دور دست نیز باشد.

امیری با تأکید بر ضرورت توجه و هوشیاری بیشتر نیروهای یگان حفاظت گفت : بزرگترین پشتوانه میراث فرهنگی حمایت های مردمی و دوستداران میراث فرهنگی می باشد که ما همواره از این ظرفیت در راستای حفاظت از آثار بیشترین بهره را برده ایم .

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای فارس افزود: اساسنامه انجمن میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۷ تدوین و این انجمن در برخی از شهرستان ها فعال و در مناطقی از استان نیز اندک اندک به فراموشی سپرده شد.

امیری گفت :براساس بخشنامه معاون محترم رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور این انجمن دوباره احیا ء خواهد شد که در استان فارس تا پایان سال جاری در سطح مرکز شهرستان های و در سال آینده بخش ها ، دهستان ها و سایر نقاط این انجمن فعال و با عضو گیری دوباره تقویت خواهد شد. وی حفاظت و صیانت از آثار تاریخی فرهنگی به عنوان دارایی های عمومی و اسناد شناسنامه هویتی مردم رایک وظیفه همگانی دانست و گفت بدون حمایت های مردمی حفاظت از این آثار که درسطح استان پراکنده اند میسر نمی گردد.

امیری در ادامه این نشست به بحث تکریم ارباب رجوع و اهمیت آن به ویژه در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت : گردشگران و مسافران داخلی و خارجی که وارد اماکن تاریخی می شوند سفیران فرهنگی استان می باشند که برخورد مناسب با آنها مهم ترین اساس کار سازمان بوده و از ارکان توسعه این صنعت می باشد و مراقبین و مسئولین اماکن تاریخی که مورد بازدید گردشگران می باشند     می بایست به این مهم توجه خاص داشته باشند.

 

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons