نوشته ها

انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین اداره کل میراث فرهنگی گلستان و اداره کل منابع طبیعی استان

ارسال شده توسط :

انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین اداره کل میراث فرهنگی گلستان و اداره کل منابع طبیعی استان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

تفاهم نامه همکاری بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان منعقد شد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این مطلب گفت: این تفاهم‌نامه همکاری مشترک در راستای توجهات به توسعه فرهنگی، اقتصادی و بهره‌مندی شایسته از ظرفیت‌های موجود و با رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه‌های بین بخشی به امضا رسید. ابراهیم کریمی در ادامه افزود: با توجه به منابع و ظرفیت‌های گوناگون فرهنگی، طبیعی، تاریخی، اقوام، ابنیه و محوطه‌های تاریخی، موزه‌ها، صنایع دستی و بومی و هنرهای سنتی و خصوصاً گردشگری طبیعی و بوم‌گردی و با هدف فراهم ‌آوردن زمینه‌های اشتغال پایدار و تأثیر مثبت بر روند حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی، تفاهم نامه مذکورتنظیم و مبادله شد.

وی خاطر نشان کرد: اهداف این تفاهم نامه، ایجاد فرصت‌های مناسب برای اشتغال، توسعه اقتصادی و فرهنگی و ارتقاء شاخص‌های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، افزایش ضریب حفاظتی جنگل‌ها و بهره‌وری پایدار از منابع‌طبیعی عنوان شده است. کریمی، تعهدات طرفین در این تفاهم نامه را برشمرد وگفت: انجام برنامه‌های فرهنگی پاک‌سازی محیط طبیعی و تفرجگاه‌ها با همکاری نهادها و تشکل‌های مرتبط و هماهنگی‌های لازم جهت بهره‌وری و مدیریت پروژه‌های احداثی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پارک‌ها، بوستان‌های طبیعت و مناطق تفرجگاهی با همکاری و مشارکت سایر نهادها و تشکل‌ها و شرکت‌های خصوصی ازجمله ای تعهدات می باشد. وی همچنین پیگیری مطالعات تکمیلی پارک‌های جنگلی استان به منظور احاله مدیریت بهره وری پارک‌ها با اولویت به شهرداری‌ها همجوار و سپس بخش خصوصی و برگزاری کارگاه‌های مشترک در حوزه‌های گردشگری و آثار طبیعی استان و حمایت از پروژه‌های گردشگری سرمایه‌گذاری در مناطق نمونه و پارک‌های جنگلی را از دیگر این تعهدات دانست.

مدیر کل این دستگاه اجرایی در ادامه ارائه و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری طبیعت‌گردی و ملحوظ داشتن برنامه احداث پارک‌های جنگلی و بوستان طبیعت و همکاری در فرایند نحوه تملک عرصه‌ها و محوطه‌های تاریخی را از دیگر این تعهدات عنوان کرد. کریمی تعهدات این اداره کل را در این تفاهم نامه ذکر نمود و افزود: همکاری در تأمین اعتبار جهت احداث موزه‌ها در مناطق تفرجی و پارک‌های استان و معرفی مناطق گردشگری و تفرجی که امکان ثبت به عنوان مناطق نمونه دارند و همچنین تکمیل مدارک و پیگیری پرونده‌های ثبتی به منظور ثبت آثار طبیعی و پیگیری اجرای مفاد قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی توسط دستگاه‌های اجرایی وحمایت از سرمایه‌گذاران معرفی شده از سوی ستاد سرمایه‌گذاری استان و معرفی آن به اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری جهت واگذاری عرصه محل احداث پروژه از جمله تعهدات این اداره کل است. وی همکاری و مشارکت در برگزاری همایش‌ها و سمینار تخصصی و همچنین تأمین اعتبار جهت انجام مطالعات و احداث زیر ساخت‌های گردشگری در پارک‌های جنگلی و مناطق تفرجی و نگهداری از آنها و استفاده از ظرفیت گردشگری و طبیعت‌گردی ملی در قالب اکوتوریسم و ژئوتوریسم در مناطق تفرجی و پارک‌های جنگلی استان و همچنین برگزاری تورهای تخصصی طبیعت گردی جهت شناخت جنگل‌های هیرکانی استان با همکاری و هماهنگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری را ازدیگر این تعهدات دانست. مدیر کل میراث فرهنگی گلستان درپایان اظهار امیدواری کرد: با بهره مندی مطلوب از ظرفیت های طرفین تفاهم نامه، زمینه های توسعه و رونق حوزه های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فراهم آمده وضمن اشتغالزایی گام های موثری جهت خدمت به مردم شریف این منطقه برداشته شود.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons