نوشته ها

انواع توریسم

ارسال شده توسط :

انواع توریسم

(( انواع توریسم ))

۱. توریسم تفریحی: انگیزه اغلب مسافرت های خارجی و داخلی را تفریح، آسایش و فرار از یکنواختی زندگی تشکیل می دهد.

۲. توریسم ورزشی و ماجراجویانه

۳. توریسم فرهنگی: انگیزه این نوع توریسم، دیدن میراث فرهنگی و یادبود های باستانی ملت های مختلف است و شامل تور های شهری برای بازدید از اماکن و شهر های تاریخی و دیدنی و مشاهده میراث فرهنگی آنها می شود. این نوع گردش می تواند حاوی تجربه واقعی و تخصصی فرهنگی هم باشد؛ به عنوان مثال می توان به توریسم موزه های هنری یا توریسم اپرا که در آنها توریست ها از انواع موزه ها، کنسرت ها و اپرا ها بازدید می کنند اشاره کرد. توریسم فرهنگی گرچه با توریسم علائق ویژه پیوند های مشخصی دارد اما از مرز های گسترده تری برخوردار است. علاقه به تجربه کردن فرهنگ های جاری در دیگر سرزمین های مشاهده مصنوعات فرهنگ های پیشین محرک های این نوع از توریسم هستند. امروزه توریسم فرهنگی از عمومیت زیادی برخوردار است و سیاستگذاران صنعت توریسم از آن به عنوان یک شکل خوب و هوشمندانه یاد می کنند. توریسم فرهنگی، عناصر متعددی از بازار توریسم از جمله موارد زیر را در بر می گیرد:

بازدید از مقاصد و جاذبه های تاریخی و شرکت در جشنواره های سنتی.

مسافرت های تعطیلاتی که محرک آن چشیدن طعم غذاها و نوشیدنی های ملی، منطقه ای و یا محلی است.

تماشای رویداد های ورزشی سنتی و شرکت در فعالیت های تفریحی

بازدید از کارگاه ها از قبیل مزارع، مراکز فنی و هنری و یا کارخانه ها

توریسم فرهنگی، هسته مرکزی محصولات توریسم در بسیاری از کشور ها به شمار می رود و دلیل اصلی بازدید توریست ها از آن کشور است. به همین لحاظ یک بخش بسیار حساس در بازار توریسم به شمار می رود.

۱. توریسم بهداشتی / سلامتی

۲. توریسم کسب و کار: این نوع از توریسم گرچه از نظر تعداد بخش کوچکتر از مجموع سهم توریسم تفریحی است؛ زیرا مسافران تجاری معمولاً پول بیشتری را صرف امور مربوط به سفر خصوصاً هزینه های اقامت می کنند. سفر های تجاری نسبت به سفر های تفریحی وابستگی کمتری به فصل های سال دارند و از این لحاظ می توانند مزیت مناطقی از کشور به شمار می روند که به طور عادی جذابیتی برای توریست ها ندارند. توریسم کسب و کار را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

۳. توریسم ملاقات های تجاری: این نوع توریسم زمانی به وقوع می پیوندد که یکی از مدیران دو شرکت واقع در دو شهر یا دو کشور مختلف برای برگزاری جلسات نهایی و امضاء قرار داد به کشور یا شهر طرف مقابل سفر چند روزه ای را انجام می دهد.

۴. توریسم نمایشگاه های تجاری: کارکنان فروش شرکت های تولیدی یا خدماتی برای نمایش و معرفی محصول شرکت خود، سفر چند روزه ای را به شهر یا کشور دیگری تدارک می بینند.

۵. توریسم انجمن ها و کنفرانس ها: در سال های اخیر این دو طبقه جدید ولی خیلی مهم از توریسم پایدار شده اند. تعداد زیادی از مردم در کشور خود و یا خارج برای حضور در انجمن ها، کنفرانس ها و یا شرکت در ملاقات های تجاری سفر می کنند. هدف از این نوع سفر بدست آوردن دانش و تجربه از افراد دیگر است. در برخی از کشورها مثل ژاپن و امریکا هزینه هایی که توسط متخصصان و حرفه ای ها برای حضور در کنفرانس های تجاری صرف می شود از مالیات ایشان کسر می شود. همایش ها و کنفرانس ها یک تجارت تضمین شده و چند میلیون دلاری در سراسر دنیا هستند. همه نقاط جذاب توریستی سعی می کنند در منار کسب و کار معمولی خود هرچه بیشتر همایش ها و کنفرانس هایی را جذب خود نمایند؛ زیرا افراد شرکت کننده در آنها نسبت به توریست های معمولی پول بیشتری خرج می کنند.

۶. توریسم تشویقی: امتیاز مسافرت تشویقی با هدف تحریک انگیزه کارکنان برای انجام بهتر کار اعطاء می شود. به نظر می رسد مردم کشور های ثروتمند، تعطیلات مجانی را به وسایلی مثل تلویزیون و یخچال به عنوان پاداش ترجیح می دهند. در برخی از کشور ها شرکت های مسافرتی وجود دارند که به طور تخصصی سفر های تشویقی را برای سطوح مختلف کارکنان شرکت های تجاری از کارگران گرفته تا مدیران طراحی می کنند.

طی چند دهه اخیر انواع خاصی از توریسم شهرت بیشتری پیدا کرده اند:

۱. توریسم ماجراجویی: درآن از نواحی ناهموار بازدید می شود و یا به ورزش های ماجراجویانه مثل کوه نوردی، و صخره نوردی و قایق رانی در رودخانه های پر جنب و جوش و خروش پرداخته می شود.

۲. توریسم کشاورزی: مسافرت مبتنی بر صنعت کشاورزی که با هدف پشتیبانی از اقتصاد کشاورزی بومی منطقه انجام می شود.

۳. توریسم نیا شناسی: آن را مسافرت نسب شناسی هم می گویند و هدف از آن سفر به دیار اجدادی و زادگاه نیاکان و آشنا شدن با فامیل می باشد.

۴. توریسم میزی و مسافرت مجازی: که در آن فرد به صورت فیزیکی سفر نمی کند بلکه از طریق اینترنت، کتاب ها، تلویزیون و غیره به کشف دنیا می پردازد.

۵. توریسم صوتی: شامل تور های صوتی است که شخص در حین قدم زدن در موزه یا ورق زدن کتاب و تماشای تصاویر راهنمایی کننده، صحبت های شخص راهنما را نیز می شنود.

۶. توریسم فروشگاه کتاب: این سیستم اقدامی است در جهت حمایت از فروشگاه های مستقل کتاب که صاحبان آنها را ترغیب می کند تا کتاب های خود را به اقصی نقاط دنیا ببرند و آنها را عرضه نمایند.

۷. توریسم تاریک: این نوع از توریسم به منزله سفر به مناطق مرتبط با موضوعاتی همچون مرگ و درد و رنج است. اولین تور از این دست، سفر هایی بود که به لیک هورست انجام شد تا از محل سقوط کشتی فضایی « هیندر برگ» در نیجرسی بازدید به عمل آید.

۸. توریسم مصیبت: شامل سفر به مناطق مصیبت زده است که هدف اصلی آن نه کمک به مردم بلکه دیدن صحنه های جالب توجه است. اما از آنجایی که این نوع بازدید ها در زمان وقوع مصیبت انجام می شوند، می توانند مانع عملیات امداد و نجات شوند و حتی حادثه آفرین باشند.

۹. مسافرت دارو: این نوع توریسم به سفر های خاصی اطلاق می شود که با هدف تهیه دارو اعم از انواع مجاز و غیر مجاز آن انجام می گیرد.

۱۰. توریسم زیست محیطی: در این نوع مسافرت، کمترین اثر سوء بر محیط زیست ایجاد می شود؛ مثلا تورهای صحرایی، گردش در جنگل های بارانی و پیاده روی در پارک ملی.

۱۱. توریسم تحصیلی: شامل سفر به مراکز تحصیلی یا سایر نقاطی می شود که در آنها می توان انواع کلاس را تجربه کرد. مثل کلاس های آشپزی، صنایع دستی و غیره.

۱۲. توریسم افراطی: شامل سفر به نقاط خطرناک و دارای ریسک بالا می شود.

۱۳. گردش در باغ: شامل بازدید از باغ های گیاه شناسی در مناطق معروف از نظر تاریخ گیاه شناسی می شود.

۱۴. توریسم میراث: شامل بازدید از نواحی تاریخی یا مراکز صنعتی قدیمی و غیره می شود.

۱۵. توریسم سلامت: معمولاً برای فرار از شهر ها و گریز از استرس یا برای لذت بردن از آفتاب و غیره به آن مبادرت خواهد شد و اغلب شامل سفر به استراحتگاه ها و یا چشمه های آب گرم می شود.

۱۶. توریسم سرگرمی: گردش به صورت انفرادی یا گروهی برای مشارکت در سرگرمی ها، دیدار با دیگران، و افرادی که علایق مشابهی را دنبال می کنند یا مایلند تجربه ای خاص در مورد یک سرگرمی داشته باشند. مثل تور های رادیوی آماتوری یا سیرک های میدانی.

۱۷. توریسم پزشکی: برای انجام امور خاص پزشکی مثل سقط جنین و « مرسی کیلینگ » که در کشور مبدأ با نوبت های طولانی همراه باشد و یا بهره مندی از مراقبت های درمانی ارزان و یا رایگان در کشور مقصد انجام می گیرد.

۱۸. توریسم فرهنگ پاپ: گردشی است که در آن افراد از محل خاصی دیدن می کنند و عموماً در پی دیدن فیلم یا خواندن مطالبی خاص در مورد آن هستند.

۱۹. توریسم دائمی: افراد ثروتمند همیشه در سفر های شغلی و حرفه ای هستند و برخی از آنها با هدف گریز از مالیات و اینکه ساکن کشور خاصی محسوب نشوند از این نوع گردش استفاده می کنند.

۲۰. توریسم زیارتی: با هدف بازدید از اماکن مقدس صورت می گیرد.

۲۱. توریسم تک نفره: به سفر یک نفره اطلاق می شود.

۲۲. توریسم ورزشی: یکی از راه های گذراندن تعطیلات و پرداختن به ورزش هایی چون اسکی، گلف و شیرجه و سفر برای تماشای رویداد های ورزشی بین المللی مهم مثل جام جهانی فوتبال است.

۲۳. توریسم فضایی: شامل سفر به فضای خارج از زمین یا سفینه فضایی می شود.

۲۴. توریسم بی هدف: به سفری گفته می شود که در آن افراد، خود سفر را از مقصد سفر مهم تر می دانند و دائماً بدون هدف خاصی رهسپار مسافرت می شوند.

۲۵. وریسم کالای خاص: بازدید از مناطق تهیه محصولات یا کالا های خاصی همچون گلاب، زعفران و برخی از نوشیدنی های خاص و آزمایش آنها در محل تولید، شرکت در جشنواره کالا و استفاده از امکانات خاصی که با هدف مصرف و خرید آن کالا وجود دارد.

بنابراین عوامل ایجاد انگیزه ها عناصری هستند که افراد را بر می انگیزند و تشویق می کنند تا اوقات فراغت خویش را به نحوی بگذراند.. در زمان طراحی یک برنامه تبلیغاتی گردشگری، بازاریاب ها باید عوامل ایجاد انگیزه های مختلف را در پیام های تبلیغاتی خود مورد توجه قرار دهند و آنها را منعکس کنند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons