نوشته ها

اهداء خانه تاریخی به میراث فرهنگی شهرستان بجستان

ارسال شده توسط :

اهداء خانه تاریخی به میراث فرهنگی شهرستان بجستان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: با هدف حفظ، نگهداری و احیا بافت ارزشمند روستای مزار بجستان؛ یک منزل  تاریخی در بافت این روستا به میراث فرهنگی شهرستان اهداء شد.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، محمد رکنی با اعلام این خبر افزود: این منزل تاریخی با معماری ارزشمند توسط ورثه “مرحوم حاج عبدا.. ” به میراث فرهنگی این شهرستان اهداء گردید.

رکنی در توصیف معماری این بنای تاریخی گفت: این منزل بنایی ۳ ایوانه و تلفیقی از معماری دستکند حیاط دار مرکزی می باشد؛ این نوع معماری روستای مزار شیوه میانی بوده که پس از سکنی گزینی اهالی روستا در فضاهای دستکند مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت: سرای عباسی متشکل از ۲۵ فضای مجزا از هم شامل ساباط، خانه نشیمن و مهمانخانه، مطبخ و… می باشد و همانند اکثر بناهای بافت تاریخی و ارزشمند روستای مزار به لحاظ تاریخی و ویژگی های هنری معماری حائز اهمیت می باشد که قدمت آن به دوره قاجاریه بر می گردد.

رکنی افزود: پس از واگذاری این ملک و به لحاظ ارج گذاری به این اقدام ارزشمند بلافاصله کارگاه مرمتی آن فعال گردید و با تخصیص اعتبار مناسب طی چند ماه آینده به صورت کامل بازسازی، مرمت و احیا خواهد گردید.

این مقام مسئول افزود: بعد از اهداء باغ منزل توسط ورثه مرحوم بخشایش در بافت تاریخی روستای جزین این دومین بنای تاریخی می باشد که جهت مرمت و احیا به میراث فرهنگی واگذار شده است که الگوی مناسبی جهت حفظ و احیا خانه های تاریخی است.

گفتنی است، روستای هدف گردشگری مزار در ۵ کیلومتری جنوب بجستان با داشتن آثار تاریخی متعدد همچون قلعه دختر، دستکند صومعه، مقبره آصف برخیا، قبرستان تاریخی و بافت ارزشمند تاریخی یکی از روستاهای گردشگرپذیر استان خراسان رضوی است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons