نوشته ها

اهدای سکه های رایج فنلاند به موزه مهر و سکه کومش در سمنان

ارسال شده توسط :

اهدای سکه های رایج فنلاند به موزه مهر و سکه کومش در سمنان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان))

سفیر کشور فنلاند در بازدید از بافت تاریخی و موزه مهر و سکه سمنان تعدادی از سکه های رایج این کشور را به موزه مهر و سکه  کومش اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«هاری کمراینن» در سفر خود به سمنان از بافت تاریخی، مسجد امام، مسجد جامع، خانه رنجبران، موزه مردم شناسی و موزه مهر و سکه بازدید کرد.

مدیر موزه مهر و سکه کومش در این رابطه گفت: سفیر فنلاند تعداد ۱۰ عدد سکه معاصر و رایج این کشور را به موزه مهر و سکه سمنان اهدا کرد.

«حسن پاکزادیان» افزود: “کمراینن” در سال گذشته دو بار بازدید غیر رسمی از موزه مهر و سکه کومش داشت و با توجه به راه اندازی بخش پول ملل در این موزه، نسبت به ارائه سکه های رایج کشور فنلاند در موزه مهر و سکه ابراز تمایل کرده بود.

وی گفت: این سکه ها به عنوان یادبود به مجموعه سکه های ملل موزه مهر و سکه کومش اضافه شد.

مدیر موزه مهر و سکه سمنان یکی از برنامه های این موزه را جمع آوری سکه های سایر کشورها عنوان کرد و افزود: تا کنون سکه های بیش از پنج کشور جمع آوری شده است.

موزه مُهر و سکه کومش، نخستین موزه تخصصی سکه و مُهر در استان سمنان است .

در این مجموعه تخصصی؛ مُهرها، ابزارهای مبادلاتی کالا از قبیل حلقه های مبادلاتی، پول های اولیه، سکه، اسکناس، سفته و برات و ابزارهای نگهداری پول، از ابتدای تاریخ ایران تا عصر حاضر به نمایش در آمده است.

  بخش نخست به مُهر ها اختصاص داده شده که شامل مُهر ها و اثر مُهر هایی از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره قاجار است.

نمایش سکه ها در بخش دوم در این مجموعه بر اساس سیر تحولات تاریخی به شکل دیدنی به نمایش گذاشته شده و تاریخ سه هزار ساله تبادلات پولی این مرز و بوم را معرفی می‌کند.

بخش پایانی این مجموعه به نمایش سکه های ضرب شده در درمسراهای متعدد ایالت تاریخی کومش (هکاتوم پیلُس، قومس، سمنان، دامغان، بسطام، بیار، فیروزکوه، فریم، دماوند، شهمار، دربند، درجزین و … ) اختصاص یافته است.

 در این مجموعه تعداد بیش از ۵۰۰ قطعه سکه، ۲۴  برگ اسکناس، ۸۰ قطعه مُهر و تعدادی ابزار ارائه شده است.

موزه مهر و سکه در خیابان امام خمینی، جنب مسجد امام (سلطانی)، تیمچه تکیه پهنه واقع است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons