نوشته ها

اولین جشنواره غذاهای سنتی کردستان در هتل شادی سنندج برگزار شد

ارسال شده توسط :

اولین جشنواره غذاهای سنتی کردستان در هتل شادی سنندج برگزار شد

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان))

اولین جشنواره غذاهای سنتی استان کردستان با عنوان ‘سفره کردستان’ روز دوشنبه با حضور ۲۶ شرکت کننده در بخش مسابقه وبا استقبال گسترده زنان و دختران سطح استان در هتل شادی سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان آوات مکاری دبیر این جشنواره گفت: جشنواره غذاهای سنتی سفره کردستان اقدامی فرهنگی با هدف شناسایی، معرفی و صیانت و حفظ و احیاء غذاهایی سنتی گذشتگان وهمچنین غنای فرهنگی استان است.

وی خاطرنشان کرد: همانطوری که گردشگری مذهبی، تاریخی، کشاورزی و فرهنگی داریم غذاهای سنتی و بومی هر منطقه نیز به عنوان پایه اصلی گردشگری آن منطقه محسوب می شوند.

وی تصریح کرد: این جشنواره به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و معنوی و برای معرفی غذاهای بومی و محلی استان برگزار شده و امیدواریم زمانی برسد که در منوی همه رستوران ها و هتل های استان شاهد ارایه غذاهای سنتی و محلی منطقه باشیم.

مکاری افزود: پس از ثبت ملی، این غذاها به عنوان منوی غذایی در اختیار هتل ها، مهمان سراها و رستوران ها قرار خواهد گرفت.

دبیر اولین جشنواره غذاهای سنتی سفره کردستان اظهار کرد: این جشنواره آغازگر حرکت فرهنگی در زمینه معرفی غذاهای محلی به عنوان میراث فرهنگی و معنوی کردستان است و بدون شک نواقص اولین جشنواره در سال های آتی رفع خواهد شد.

مکاری تصریح کرد: متاسفانه در عرصه بسته بندی نان های سنتی، شیرینی جات و غذاهای سنتی و بومی، بسته بندی مناسبی نداریم و همین امر موجب عدم معرفی و شناساندن این ویژگی فرهنگی مردم کردستان به دیگر هموطنان و جهانگردان شده است.

وی افزود: در سنوات آتی جشنواره های استانی نوشیدنی سنتی، دسرها و شیرینی و سوغات را برگزار خواهیم کرد و برای تقویت این عرصه تمام توان خویش را به کار خواهیم برد.

مکاری خاطرنشان کرد: غذاهای معرفی شده در جشنواره به ثبت میراث فرهنگی در خواهد آمد و کتابچه و سی دی معرفی و ثبت این غذاها نیز در آینده نزدیک تدوین خواهد شد.

۲۶ شرکت کننده در مرحله نهایی این جشنواره علاوه بر طبخ غذا در زمینه چیدمان سفره های کردی نیز به رقابت پرداختند که در نهایت در بخش سفره آرایی سنتی لیلا زارع رمشتی رتبه برتر را کسب کرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons