نوشته ها

اولین موزه کفش کشور امروز در تبریز افتتاح شد

ارسال شده توسط :

اولین موزه کفش کشور امروز در تبریز افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز ، ظهر امروز اولین موزه کفش کشور با حضور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، شهردار تبریز ، مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، رئیس اتحادیه کفاشان و سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز افتتاح شد.

سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز گفت : صنعت کفش در شهر تبریز قدمتی دیرینه دارد و کیفیت و زیبایی کفش چرم تبریز شهرتی جهانی دارد.

خلیلی ادامه داد : در همین راستا و برای معرفی ارزش و اهمیت کفش در سلامتی انسان اولین موزه کفش کشور در شهر اولین ها تبریز ، همزمان با برگزاری جشن ” تبریز ، شهر جهانی بافت فرش ” در موزه شهر و شهرداری توسط آقای نامور مطلق و شهردار تبریز افتتاح شد.

وی با اشاره به قدمت این مجموعه ارزشمند خاطر نشان کرد: اشیاء موجود این موزه از انواع کفش های سنتی موجود در کشور جمع آوری شده است و در قسمتی دیگر از موزه تجهیزات و وسیله های ساخت کفش به نمایش گذاشته شده است و بخشی از آن به مجموعه شخصی خانم شعله خیابانی ( نواده شیخ محمد خیابانی ) اختصاص دارد.

وی همچنین گفت: در کل دنیا موزه اختصاصی کفش وجود دارد که شهر تبریز به دلیل داشتن قدمتی دیرینه در حوزه فرش پتانسیل داشتن یک موزه اختصاصی کفش را دارد.

وی ادامه داد : از موزه های تخصصی کفش جهان می توان به موزه باتا تورنتو ، موزه رومنس فرانسه ، موزه کلارک ، موزه سرخپوستان ونکوور اشاره کرد.

خلیلی یاد آور شد : این مجموعه ارزشمند از ۲۰۰ جفت کفش متشکل شده است و از دوره های مختلف تاریخی و انواع کفش های اقوام همچون نمونه مشابه اولین کفش چرم در دنیا که ۵۵۰۰ سال قدمت دارد و از روستای “بیرق” در توابع تبریز به دست آمده است در این مجموعه وجود دارد و شهرداری تبریز قصد دارد با تجهیز این موزه یکی از موزه های مردم شناسی تاثیرگذار در کشور را در تبریز داشته باشد و امید می رود این موزه محل رفت و آمد محققان اقوام و مردم شناسی باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons