نوشته ها

اولین همایش سراسری انجمن های میراث فرهنگی خراسان شمالی برگزار می شود

ارسال شده توسط :

اولین همایش سراسری انجمن های میراث فرهنگی خراسان شمالی برگزار می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی))

به مناسبت هفته میراث فرهنگی اولین همایش بزرگ انجمن های میراث فرهنگی در استان خراسان شمالی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ محمد سویدانلویی در نخستین نشست هماهنگی مراسم هفته میراث فرهنگی که در محل دفتر ایشان با حضور معاونین و مسولین شهرستانی برگزار شد با تاکید بر نقش انجمن های میراث فرهنگی استان و شهرستان ها گفت: مطابق تشکیل انجمن میراث فرهنگی استان که با حضور استاندار برای اولین بار از بدو تاسیس استان بر گزار شد همایش انجمن های میراث فرهنگی تحولی نوین در عرصه میراث فرهنگی استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: امروزه در جهان از خرابی ها و غارت آثار تاریخی بحث های زیادی مطرح می شود بطوری که تخریب ارگ بم به اندازه ی از بین رفتن جان انسانها اهمیت پیدا می کند بنابراین مباحث هویتی به اندازه ی جان انسانها ارزش پیدا می کند.

وی خاطر نشان کرد نظمی که مبتنی بر نظام تاریخی و هویتی باشد مد نظر باید قرار گیرد و این مهم نیز یکی از وظایف ما بعنوان نهاد متولی فرهنگ است.

سویدانلویی همچنین حفاظت و صیانت از آثار تاریخی را برعهده همه ی دستگاه ها وآحاد مردم دانست و بیان داشت: تعامل با دستگاههای نظارتی و فرمانداریها در سطح استان و شهرستان ها می تواند تاثیرات عمیق در نهادینه کردن حفاظت از آثار تاریخی وصیانت از آن بگذارد و مسولین شهرستان ها در این بین می بایست تمام تلاش خود را در انجام تعاملات بهتر بادستگاه ها داشته باشند.

علی اکبر وحدتی معاون میراث فرهنگی استان نیز با تاکید بر توان انجمن ها در کمک به اداره کل میراث فرهنگی گفت: با برپایی جلسات متعدد و راهنمایی های لازم به دهیاریها، بخشداریها و شوراهای اسلامی می بایست اهمیت حفاظت از آثار تاریخی تبیین شود تا بتوانیم میراث کشور را حفظ نماییم.

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه برخی از برنامه های هفته میراث فرهنگی را افتتاح بانک سفال، رونمایی از پرده های دوره قاجاریه، اجرای مراسم نقالی و رونمایی از کهن ترین شاه توت کشور عنوان کرد و یادآور شد موزه های استان در روز ۲۸ اردیبشهت ماه بصورت رایگان آماده بازدید از علاقه مندان خواهند بود.

مشاور اجرایی مدیرکل نیز به برگزاری همایش انجمن های میراث فرهنگی در سطح استان و شهرستان با حضور اندیشمندان و علاقه مندان و مدیران کشوری در حوزه میراث فرهنگی اشاره داشت و برگزاری این گونه همایش ها را مثبت ارزیابی کرد و افزود: دعوت از نخبگان اجتماعی، دوستداران و علاقه مندان طبیعت و میراث فرهنگی در یاری رساندن به حفظ و صیانت از آثار تاریخی اثر مثبتی خواهد داشت.

قدیر افروند بیان داشت: ثبت یک اثر به تنهایی کافی نیست آگاهی دادن و نقش آثار تاریخی در زندگی روزمره از مهمترین اهداف میراث فرهنگی است که لازمه ی آن برگزاری همایش های از این دست در سطح استان و شهرستان هاست.

گفتنی است اولین نشست هماهنگی هفته میراث فرهنگی با حضور مدیران و معاونین و مسولین شهرستان های در دفتر مدیرکل برگزار شد و برخی از برنامه های هفته میراث فرهنگی تبیین شد.

روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons