نوشته ها

اولین کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران اسفند ماه سال جاری برگزار می شود

ارسال شده توسط :

اولین کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران اسفند ماه سال جاری برگزار می شود

((مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران))

اولین کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین کنگره تاریخ محلی ایران، اسفند ماه سال جاری به مدت یک روز در استان مازندران و شهرستان ساری برگزار می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران در جلسه هماهنگی برگزاری کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران گفت:باید در تاریخ محلی به دنبال عناصری بگردیم تا به تاریخ ملی پیوند بخورد .

دکتردلاور بزرگ نیا با بیان اینکه اول باید زبان ملی را تقویت کنیم و بعد به زبان محلی متمرکز شویم افزود:خوشبختانه دانش عمومی به ویژه در زمینه تاریخ وجود دارد اما سهل و آسان بودن ظاهری  موضوعات فرهنگی باعث می شود که هر کسی خودش را در این حوزه ها صاحب نظر بداند.

وی برگزاری همایشهای از این دست را بهترین فرصت برای ایجاد جریان فرهنگی و افزایش سطح سلیقه مردم ارزیابی کرد و گفت:باید زمینه حضور مردم در اینگونه حرکتهای فرهنگی با ایجاد برنامه های جنبی چون نمایش های آیینی بازارچه های صنایع دستی و مستند سازی آداب و رسوم مازنی فراهم گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود:باید قدری در بررسی موضوعات از کلی گویی پرهیز کرده و بیشتر به جزئیات بپردازیم.

وی با بیان اینکه حوزه باستان شناسی شمال کشور تقریبا صفر است و گمانه زنی های که تاکنون داشتیم فاقد استاندارد علمی بود.اظهار داشت: تمام عرصه ها و محوطه های تاریخی همچون گنجی مدفون است که می تواند به عنوان یک مطالبه جدی در کشور باشد تا باستان شناسی شمال کشور را جدی بگیریم.

سرپرست موسسه ساری شناسی و مجری برگزاری این کنگره افزود: تاریخ کنونی بیشتر توسط شاهان و و ساکنین دربار نوشته شده است و به ندت امثال ابوالفضل بیهقی تاریخ نگاری کرده اند

حسین اسلامی به احیای تاریخ محلی ایران به عنوان یکی از عناصر ارزشمند فرهنگی اشاره کرد و گفت:تاریخ واقعی مردم در دل عوام است که باید استخراج شده و بیرون بیاید.

وی ازفرصت نهایی ارسال مقاله به دبیرخانه   تا اول دی ماه سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون 127 مقاله به دبیرخانه کنگره تاریخ محلی مازندران رسیده است. و3 مقاله خارجی از 5 مقاله رسیده از کشورهای فرانسه،روسیه،آمریکا و انگلیس در کنگره ارایه خواهد شد.

اسلامی با بیان اینکه باید در مازندران رشته  تاریخ با تخصص مازندران شناسی تاسیس شود تصریح کرد: برگزاری کنگره تاریخ شفاهی ایران بسترسازی و پشتوانه برای این هدف مقدس است.

گفتنی است کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران 7 اسفند ماه سال جاری در مازندران با همکاری استانداری،اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران،شهرداری ساری،اداره کل کتابخانه ملی،دانشگاه مازندران ،موسسه فرهنگی ساری شناسی و دیگر دستگاه ها و نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ در شهرستان ساری به مدت یک روز برگزار می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons