نوشته ها

ایجاد فضای خدمات رفاهی در تنگ چوگان فارس شروع شد

ارسال شده توسط :

ایجاد فضای خدمات رفاهی در تنگ چوگان فارس شروع شد

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون در استان فارس از ساماندهی و ایجاد فضاهای خدماتی – رفاهی در مجموعه تاریخی – طبیعی تنگ چوگان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی با بیان اینکه در تنگ چوگان مبلمان سایت ایجاد می شود ، افزود : فاز نخست ایجاد فضای خدماتی گردشگری همچنین ساخت سرویس های بهداشتی و نور پردازی مبلمان سایت و مسیر گردشگری با اعتباری بالغ بر ۴۲ میلیون تومان در دست اجرا است .

به گفته وی : در حال حاضر مجموعه تاریخی – طبیعی تنگ چوگان به صورت الکترونیکی حفاظت که طبق برنامه ریزی ها ، به زودی حفاظت آنلاین نیز در مجموعه لحاظ می شود .

معینی اضافه کرد : از میان این تنگ ، رودخانه شاپور می گذرد و در سوی این رودخانه ۶ نقش برجسته دیده می شود که ۲ نقش برجسته در ساحل سمت راست رودخانه و ۴ نقش نیز در ساحل سمت چپ قرار دارد .

مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون در ادامه گفت : در این تنگ ۲ قلعه ساسانی هم وجود دارد که به قلعه های دختر و پسر معروفند و همچنین می توان به وجود غار شاپور در این محل نیز اشاره کرد .

معینی ادامه داد : هم اکنون پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس در حال تدوین است که مجموعه تاریخی – طبیعی تنگ چوگان به عنوان یکی از آثار شاخص دوره ساسانی در این پرونده جای گرفته است .

وی با بیان اینکه تنگ چوگان در نزدیکی شهر ساسانی بیشاپور و در میان دو رشته کوه بلند قرار دارد ، افزود : در این محل نقوش ساسانی متعددی است که بیانگر اتفاقات سیاسی و اجتماعی این دوره تاریخی در فارس است . به طور مثال در یکی از این نقوش می توان پیروزی شاپور ساسانی را بر والرین امپراطور روم به وضوح دید .

بنابراین گزارش : تنگ چوگان یا تنگ چگان به تنگ چکو و چکون و چکاو معروف است و احتمالاً به جهت بازی چوگان پادشاهان ساسانی و سرداران ایرانی که در این محل انجام می شده ، به این نام معروف شده است .

عرض این تنگ بیش از هزار متر است و غار شاپور نیز بر فراز آن قرار دارد که مجسمه بزرگ ۳۰ تنی شاپور در آن جای گرفته است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons