نوشته ها

ایران ‌رتبه ۱۱ را در ‌ثبت جهانی آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو کسب کرد

ارسال شده توسط :

ایران ‌رتبه ۱۱ را در ‌ثبت جهانی آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو کسب کرد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

با احتساب دو اثر ثبت شده از ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال جاری، ایران با ۲ پله صعود در رتبه ۱۱ جهانی پس از آمریکا از لحاظ تعداد آثار ثبتی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی سرپرست پایگاه بیابان لوت استان گفت: بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران و سومین اثر جهانی استان با دارا بودن ویژگیهای منحصر به فرد در مرداد ماه ۹۳ به شماره ۲۰۳ در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد، در مهرماه ۹۴ مورد بازدید ارزیابان یونسکو قرار گرفت و در تیر ماه سال جاری در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.

وی افزود: این بیابان با دارا بودن ویژگی های تاریخی زمین شناسی و ژئومورفولوژیکی شرایط ثبت در فهرست میراث جهانی را کسب نمود. و دارای ویژگیهای منحصر به فردی چون بلندترین تپه های ماسه ای، بلندترین کلوت ها و گرم ترین نقطه زمین است.

سرپرست پایگاه بیابان لوت استان بیان داشت: این پدیده ها طی هزاران سال شکل گرفته و آن را به منطقه ای شگفت انگیز در جهان تبدیل کرده است. در این بیابان به پدیده‌ های بی نظیر طبیعی، استثنایی و شگفت انگیزی نظیر کلوت ها و یاردانگ ها، نبکاها (گلدان های صحرا یا تل گز)، هرم های ماسه ای، مخروط های آتشفشانی، دشت های پوشیده از گدازه های بازالتی و … می توان اشاره کرد. این ویژگی ها توانسته دانشمندان و گردشگران زیادی را به این منطقه بکشاند.

ملکوتی گفت: در مسیر ثبت جهانی بیابان لوت دو اثر منحصر به فرد “کوههای مریخی و نخلستان دهسلم “در شهرستان نهبندان ثبت میراث طبیعی- ملی شدند.

وی ادامه داد: در مسیر رسیدن به روستای دهسلم از سمت نهبندان کوههایی بسیار زیبا و چشم نواز خودنمایی می کنند که به کوههای مریخی مشهورند. کوههای مریخی دارای ۲۵ کیلومتر طول و ۱کیلومتر عرض بوده و به رنگ های قرمز و خاکستری و سفید دیده می شوند. این کوهها رسوبی بوده و فاقد پوشش گیاهی هستند. ارتفاع آنها نسبت به دشت‌های اطراف از ۵ تا ۱۰۰ متر متغیر است. این اثر طبیعی در اردیبهشت ۹۴ به شماره ۲۶۱ در فهرست میراث طبیعی- ملی کشور به ثبت رسید. روستای زیبا و سرسبز دهسلم مقر پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت با ویژگی های منحصر به فرد مناطق کویری نخلستانی بی نظیر را در دل خود جای داده است. این نخلستان با قدمت ۲۰۰ سال در اردیبهشت سال جاری به شماره ۳۱۲ در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons