نوشته ها

بئر گال گراش در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

ارسال شده توسط :

بئر گال گراش در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

جواد اسدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گراش، با اشاره به ثبت بئرگال در فهرست آثار ملی گفت : پیشینه‌ ی بئر گال به دوره ساسانیان و قرون میانه اسلامی بر می‌گردد. زمین‌های اطراف بئر گال نیز شامل این محدوده‌ی تاریخی است و می ‌بایست از آن حفاظت شود.

اسدی بر حفظ حریم و برخورد با هر گونه تجاوزی به این محوطه تاریخی نیز تاکید می‌کند: «تا قبل از این چون این اثر به ثبت نرسیده بود، نمی‌ توانستیم به طور جدی جلو ساخت و ساز را در این محوطه بگیریم. اما حالا می‌توانیم از طریق قانونی با متخلفین برخورد کنیم. تا به حال هیچ کاوش باستان‌ شناسی در این محوطه انجام نگرفته است. اما قرار است بعد از این با انجام تحقیقات باستانی بیشتر در این محوطه، دقیق ‌تر تاریخ آن مشخص شود.»

رییس اداره میراث فرهنگی گراش درباره ثبت آثار دیگر در شهرستان نیز می‌گوید: «بئر گال چهاردهمین اثر تاریخی به ثبت رسیده‌ی گراش محسوب می‌شود، هر چند که سد گمپو هنوز زیر نظر اداره میراث فرهنگی گراش در نیامده است. مسجد سیف الدین، برکه گبری در محله فخرآباد، خانه فضل‌ الله‌ خان و قهرمان‌ خان نیز از جمله آثاری است که در تلاش ‌ایم تا آن‌ها را به ثبت برسانیم.»

به گزراش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس بئر گال تپه‌ای است سنگی با خاکی قرمز رنگ که اکنون در سمت جنوب غربی شهرستان گراش واقع است و اطراف آن را نخلستان‌ ها پوشش می‌دهند. آثار و بناهای برجای مانده از گذشته در اطراف این تپه، نشان ‌دهنده وجود آبادی و سکونت مردمانی است که به احتمال قوی، ساکنان اولیه گراش بوده‌اند. امتداد آثار و بنا‌های برجای مانده از دو سوی این تپه در جهت جنوب غربی تا ابتدای دشت بالا و در جهت جنوب شرقی تا محله فخی (fakhi)، ادامه دارد و دست‌ ساخته ‌های سنگی و سفالی با قدمت بیش از چهارصد سال که در این نواحی پیدا شده است، گویای وجود زندگی متفاوت با زندگی مردم گراش در قرن‌های اخیر است. بنا بر اقوال، ساکنان این آبادی‌ ها، از پیروان آیین زرتشتی یا به اصطلاح امروزی مردم گراش، گاور (گبرها) بوده‌اند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons