نوشته ها

بازارچه های صنایع دستی، عنصری برای اشاعه فرهنگ اصیل گیلان به جامعه

ارسال شده توسط :

بازارچه های صنایع دستی، عنصری برای اشاعه فرهنگ اصیل گیلان به جامعه

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

برپایی بازارچه‌های صنایع دستی در گیلان به ویژه در فضاهایی که ظرفیت جذب گردشگر دارد به اشاعه فرهنگ غنی استان کمک می نماید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، رضا علیزاده با اشاره به اقلیم منحصر بفرد گیلان و تنوع آب و هوایی در نقاط مختلف آن؛ بهار را بهترین فرصت برای گشت و گذار در این استان خواند و اظهار داشت: با توجه به موقعیت فرهنگی تاریخی گیلان حضور گردشگران می‌تواند در اشاعه فرهنگ و تاریخ استان موثر باشد.

وی به صنایع دستی گیلان بعنوان نمادی از هنر و سنن اصیل استان یاد کرد و افزود: بررسی های صورت گرفته در خصوص انگیزه گردشگران از خرید صنایع دستی گیلان ، کشش به سمت زیبایی تولیدات صنایع دستی این دیار  و انتقال ارزش های فرهنگی و تاریخی آن به دیگر نقاط ایران و جهان است.

این مسئول بیان داشت: در سال‌های گذشته صنایع دستی به دلیل شیوه سنتی زندگی به صورتی ملموس‌ و کاربردی تر در پیرامون افراد جامعه نقش داشت و مردم در طول زندگی خود لحظه به لحظه با این دست آفریده ‌ها زندگی می‌ کردند اما در حال حاضر همسو شدن با مدرنیته و تلاش برای متنوع سازی سبک زندگی موجب کمرنگ شدن تولیدات صنایع دستی در منازل مردم شد.

وی در خصوص لزوم بهره گیری از صنایع دستی در زندگی مردم در هر دوره زمانی گفت: نوستالژی وسایل قدیمی و صنایع دستی کهن همچنان در اذهان افراد جامعه وجود دارد و یادآور گذشته و فرهنگ تاریخی برای مردم است، لذا برای تحقق این کشش فرهنگی باید در جهت کاربردی‌ کردن صنایع دستی برای نسل جدید تلاش نمود.

علیزاده در ادامه با اشاره به اینکه برپایی بازارچه‌های صنایع دستی می تواند در تداعی بهتر صنایع دستی در اذهان مردم موثر باشد گفت: برپایی بازارچه های عرضه صنایع دستی و نمایشگاه های صنایع دستی در ایام پر تردد و مناطق گردشگر پذیر می تواند برای معرفی صنایع دستی، دست آفریده های هنرمندان کشور، اشاعه فرهنگ غنی و حتی فروش بیشتر صنایع دستی بسیار موثر باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان با تاکید بر اینکه برگزاری بازارچه های عرضه صنایع دستی در ایجاد اشتیاق و آشنایی مردم با صنایع دستی نقش مهمی دارد، افزود: در دنیای امروز که دسترسی به کالاهای مورد نیاز تسهیل یافته ، باید برای جذب اذهان عمومی، عرضه و میزان دسترسی مردم را بالاتر برد که خود به شکلی غیر قابل تصور در آشنایی بیشتر مردم و نیز رونق تولید و فروش صنایع دستی موثر است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons