نوشته ها

بازار تاریخی زنجان گرم می شود

ارسال شده توسط :

بازار تاریخی زنجان گرم می شود

((به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان))

بازار زنجان پس از سال ها انتظار بازاريان در زمستان سال جاری با گازرسانی مطابق استاندارد های سازمان میراث فرهنگی گرم می شود.

گاز رسانی نخستین راسته بازار زنجان آغاز شده تا مطالبه كسبه پس از سال ها تحمل سرمای زمستان سرد زنجان محقق شود.

شهریور امسال بود كه ” جمشید انصاری استاندار زنجان” در دیدار با شماری از صاحبان اصناف زنجان با اشاره به مطالبه بازاریان در خصوص گاز رسانی به بازار این شهر گفت: طراحی این پروژه به اتمام رسیده و اجرای آن از ابتدای فصل پاییز امسال آغاز خواهد شد.

وی یادآورشد: امکان اجرای پروژه گاز رسانی بازار در فصل تابستان وجود داشت، اما این مهم به دلیل حضور مسافران و گردشگران در شهر زنجان به فصل پاییز موکول شد.

با آغاز حیات مجدد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان كه با روی كار آمدن “یحیی رحمتی” جرقه های آن پدیدار شد، بخت شامل حال طولانی ترین بازار مسقف كشور هم شد، بازاری كه تا چندی پیش رسانه ها از نداشتن حال و روز خوش آن سخن می گفتند.

ساماندهی شبکه های فرسوده شبکه های برق و  نبود گاز در بازار زنجان داستانی چندین ساله بود که اهالی این مجموعه تاریخی پیگیر آن بودند اما در عمل تنها مانع برای اجرای این طرحها اداره کل میراث فرهنگی استان معرفی می شد.

چندسال پیش طبق گفته های رئیس وقت هیات امنای بازار تمامی راهکارها  برای رفع این مشكلات از سوی کارشناسان مطرح شده بود اما مسئولان میراث فرهنگی قدمی در این رابطه برنداشته بودند.

معاون میراث فرهنگی وقت نیز در گذشته نصب علمك گاز در دید عموم را یكی از ایرادها بیا ن می كرد كه با اقدامات غیر كارشناسی بافت تاریخی بازار را خدشه دار می كرد.

با فعالیت تیم جدید مدیریتی استان  پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر زنجان مقرر شد با مشاركت اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، شهرداری و بازاریان كف سازی طولانی ترین بازار مسقف كشور عملیاتی شود این تصمیم و حمایت یك تیر بود برای دو نشان از سویی كف بازار ساماندهی می شد و از سوی دیگر همزمان با كف سازی كانال های تاسیسات در كف بازار ایجاد می شود  تا بسترهای استفاده از خدمات بیشتری در بازار زنجان مهیا شود.

براساس اعلام مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان مطالعه و اجرای كف سازی بازار و ایجاد كانال تاسیسات به منظور رفع مشكل نبود گاز در بازار زنجان در بخشی از راسته حجت الاسلام(طلا سازان و چاروق دوزان) آغاز شده است.

یحیی رحمتی خاطر نشان كرد: مقرر شده ۵۰ درصد هزینه های كف سازی و ایجاد كانال توسط شهرداری و ۵۰ درصد توسط میراث فرهنگی و هزینه اجرا توسط بازاریان پرداخت شود و بازاریان به عنوان مجری پروژه تحت نظارت این دو نهاد مشكل دیرینه بازار را رفع کنند.

رحمتی اظهار كرد: اكنون در فاز صفر یعنی طراحی پروژه هستیم  و امیدواریم با تامین اعتبار تا بهار سال آینده این فاز به اتمام برسد.

وی افزود: درصورتیكه كانال و كف سازی  راسته طلا سازان به درستی انجام شود عملیات اجرایی سایر راسته ها نیز آغاز می شود همچنین مقرر شده است به منظور احیای چهره سنتی و اصالت بازار چراغ های آویزی فلزی و مشبك قدیمی بازار مجددا  در ایمن مكان نصب گردد.

خوشبختانه اهمیت و جاذبه بازار زنجان به حدی بوده است كه وزیر راه و شهرسازی در بازدید از آن مبهوت این اثر تاریخی شده و وعده تامین اعتبار ساماندهی بخشی از تاسیسات آن را از طریق اعتبارات ملی داده است.

گزارش: سولماز شهبازی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons