نوشته ها

بازدید از خانه محمدتقی خان صوفی در املش

ارسال شده توسط :

بازدید از خانه محمدتقی خان صوفی در املش

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی از خانه محمد تقی خان صوفی در املش بازدید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی مسئول روابط عمومی این اداره کل به همراه تعدادی از مسئولان شهرستانی از خانه محمد تقی خان صوفی در املش بازدید نمودند.

فرشید شهبازی؛ خانه محمدتقی خان صوفی که از صاحب منصبان ایل صوفی اواخر قاجار بوده را یکی از شاخص ترین خانه های قاجاری در بافت تاریخی شهر املش دانست و اظهار داشت: این بنا از نظر فنون تزئینی بسیار غنی بوده و تنوع تزئیناتش آنرا به موزه ای برای نمایش هنر هنرمندان دوران قاجار و اوایل پهلوی بدل کرده است.

وی با بیان اینکه این اثر در تاریخ ۱۰/۰۷/۱۳۸۰ به شماره ۴۰۱۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است ،افزود: خانه محمدتقی خان صوفی در دو طبقه با زیر بنای ۷۸۰ متر ، با استفاده از مصالحی همچون آجر ، چوب ، ملات آهک، ساروج و ساروج و سنگ ساخته شده و پوشش آن به صورت سفال سر و بام آن به صورت سه پشته و شیر سر می باشد.

مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: از گچ بری های داخل خانه محمد تقی خان صوفی می توان به نقوش نیمه برجسته با طرح های اسلیمی و یا به شکل گل و بوته که به شکل گچبری های نمادین جلب توجه می کند اشاره کرد و این تزئینات را در شاه نشین، در نمای جنوبی خانه ، دور سقف و شومینه مشاهده می کنیم.

شهبازی به نقوش موجود در دیواره ها و فضای داخلی بنا اشاره نمود و بیان داشت: در نقاشی های مذکور که شخصی به نام حاج یوسف در سال ۱۳۲۶ آن را ترسیم نموده، نوع پوشش افراد تا حد زیادی شبیه به اربابان و مالکان اوایل دوره قاجار می باشد.

این مسئول خانه محمدتقی خان صوفی را میراثی ارزشمند برای گیلانیان خواست و از تاثیر گذاران عرصه فرهنگ خواست تا برای معرفی این مواریث تلاش نمایند.

گفتنی است “میراث ورزشی، با هدف تجلیل از نقش ورزش در بهبود زندگی انسان” به عنوان شعار امسال برای روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی انتخاب شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons