نوشته ها

بازدید استاندار گلستان از روند آماده سازی موزه میراث روستایی استان

ارسال شده توسط :

بازدید استاندار گلستان از روند آماده سازی موزه میراث روستایی استان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان))

استاندار گلستان از روند آماده سازی موزه میراث روستایی گلستان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان، نظر به اینکه موزه میراث روستایی استان گلستان درپارک جنگلی قرق با حضور مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورکلنگ زنی خواهد شد، استاندار گلستان ازروند آماده سازی این موزه بازدید کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان دراین راستا گفت: دراین سفر عملیات اجرایی موزه روستایی گلستان به عنوان دومین مورد در کشور درزمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار درپارک جنگلی قرق آغاز می شود.

ابراهیم کریمی درادامه هدف از ایجاد این موزه را آشنایی مردم با هویت و گذشته نزدیک آنان و داشته های پدران، مادران و نسل قبل از آنان بیان کرد وافزود: از نظر اقتصادی، این موزه ها باعث افزایش اقامت گردشگران، ایجاد درآمد و اشتغال و رفع مشکل ماندگاری اقشار متوسط در سفرها می شود.

وی اذعان داشت: در موزه روستایی نگاه کالبدی به سازه های روستایی وجود ندارد ،بلکه در آنها میراث غیرملموس شامل فعالیت های فرهنگی، بازی های بومی و محلی و آیین ها مطالعه، بازسازی و در مناسبت های مختلف اجرا می شود.

کریمی اذعان داشت: مصوبات هیات دولت در بخش موزه های روستایی براساس نیازسنجی انجام شده در سفرهای استانی دولت گذشته تصویب و گیلان، گلستان، مازندران، سمنان و فارس از جمله استان هایی هستند که ایجاد این موزه برای آنها مصوب شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان همچنین افتتاح بازارچه دائمی صنایع دستی در خانه باقری واقع دربافت قدیم گرگان را از دیگر برنامه های این سفر عنوان کرد و افزود: با افتتاح این بازارچه ، محصولات صنایع دستی به صورت کارگاه های اجرای زنده تولید خواهد شد و همچنین در راستای حمایت از هنرمندان استان، زمینه های فروش محصولات صنایع دستی فراهم می گردد.

در استان گلستان همچون غالب حوزه های فرهنگی، به دلیل رواج خرده فرهنگ ها، غیاب فرهنگ نوشتاری دیرپا، فرهنگ شفاهی مهم ترین انتقال دهنده میراث فرهنگی و تاریخی محسوب می شود و برپایی موزه روستایی یکی از معدود تلاش هایی است که با هدف ثبت و نوشتاری و دیداری کردن و بازسازی بخشی از میراث فرهنگی و معنوی مردمان این سرزمین صورت خواهد گرفت تا اهالی امروز گلستان، بخشی از زندگی گذشته خود را دراین موزه بازیابند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons