نوشته ها

بازدید حدود یک هزار و ۵۰۰ مسافر نوروزی از موزه و خانه یغمایی‌ های شاهرود

ارسال شده توسط :

بازدید حدود یک هزار و ۵۰۰ مسافر نوروزی از موزه و خانه یغمایی‌ های شاهرود

((میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان))

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان شاهرود از بازدید حدود یک هزار و ۵۰۰ مسافر نوروزی از موزه و خانه یغمایی های شاهرود خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: از بیست و هفتم اسفند ماه سال گذشته تا کنون، ۶۲۸ نفر مسافر و گردشگر نوروزی از موزه و ۸۵۰ نفر نیز از خانه     یغمایی‌ های شاهرود بازدید کرده اند.

وی با اشاره به افزایش استقبال و بازدید گردشگران از جاذبه های شهرستان شاهرود، گفت: موزه شاهرود در ساختمان بلدیه دایر و مربوط به دوره پهلوی اول است که شامل دو بخش باستان شناسی در طبقه همکف و مردم شناسی در طبقه فوقانی است. وی افزود: در بخش باستان‌ شناسی آثار ارزشمندی مربوط به دوره‌ های پیش از اسلام نگهداری می‌شود و در قسمت مردم شناسی نیز مجموعه ای از ابزار و ادوات تولید پوشاک، زیور آلات و دست بافته ها، اسناد و قباله ها و نیز ابزاری از فنون سنتی زندگی مردم به نمایش گذاشته شده است. حسنی با بیان اینکه خانه یغمایی‌ ها، تنها بنای بادگیر دار شاهرود است، گفت: امسال بنای تاریخی خانه یغمایی ‌ها علاوه بر محل دبیرخانه ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان شاهرود، به عنوان جاذبه‌ ای تاریخی مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

وی افزود: این دبیرخانه در ایام نوروز سال جاری با هدف ارائه خدمات و رسیدگی به شکایات و انتقادات همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۲۰ شب دایر است. حسنی گفت: خانه یغمایی‌ های شاهرود به سبک معماری یزدی ساخته شده و بجای مانده از خانه های زیبای شاهرود قدیم است و در اوایل دوره پهلوی به سال ۱۳۰۴ هجری شمسی توسط استاد مهدی حیدریان ساخته شده است. وی افزود: این بنا به لحاظ مشخصه‌ های معماری سنتی در سطح شهرستان بی نظیر است و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و محل فعلی اداره میراث فرهنگی، صنایع ستی و گردشگری شهرستان شاهرود است. شهرستان شاهرود از محوطه های تاریخی با ارزشی همچون تپه هشت هزار ساله سنگ چخماق بسطام و تپه سه هزار ساله بلوار شاهرود برخوردار است که بیانگر قدمت و غنای تاریخی و فرهنگی آن است.

 

محمدتقی اعرابی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons