نوشته ها

بازدید رئیس موسسه باستان شناسی آلمان از محوطه تاریخی خراسان شمالی

ارسال شده توسط :

بازدید رئیس موسسه باستان شناسی آلمان از محوطه تاریخی خراسان شمالی

(( میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی ))

رئیس موسسه باستان شناسی آلمان از محوطه تاریخی ریوی و آثار تاریخی دشت سمنگان خراسان شمالی بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ محمد جعفری باستان شناس اداره کل با اعلام این خبر گفت: درپی انجام کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سمنگان شهرستان مانه و سمنگان در سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ و کشف شواهد باستان شناسی از یک شهر دوران ماد و هخامنشی در این شهرستان موسسه باستان شناسی آلمان علاقمند به ادامه پژوهشها در محوطه تاریخی ریوی است.

وی گفت : دکتر یودیت تو مالسکی با هماهنگی پژوهشکده باستان شناسی کشور و با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به مدت سه روز از محوطه تاریخی ریوی و اشیاء حاصل از کاوشهای این اثر بازدید نمود

گفتنی است محوطه تاریخی ریوی در ۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه و در نزدیکی روستای نجف و قره مصلی واقع شده است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۴۶ با شماره ۷۲۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۱ فصل اول کاوش باستان شناسی این اثر به سرپرستی آقای محمد جواد جعفری آغاز شد. فصل دوم کاوش باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی در بهار ۱۳۹۳ انجام شد و نتایج کاوشهای این دو فصل حاکی از آن بود که محوطه تاریخ ریوی با وسعتی حدود ۱۱۰ هکتار، در واقع بقایای یک شهر دوران ماد و هخامنشی مربوط به ۲۷۰۰ سال پیش است که وی‍ژگی های باستان شناسی منحصر به فردی را داراست. لزوم ادامه مطالعات و کاوش های گسترده در این محوطه تاریخی مهم و نبود هیچگونه اطلاعاتی در خصوص ویژگی های تاریخی و هویت شهری در منطقه، موجب اندیشیدن راهکارهای انجام مطالعات مشترک ایرانی – آلمانی گردید. اداره کل میراث فرهنگی…. خراسان شمالی با همکاری پژوهشکده باستان شناسی کشور و موسسه باستان شناسی آلمان در این خصوص به نتایج مطلوب و مناسبی دست یافت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons