نوشته ها

بازدید رایگان موزه‌های قزوین

ارسال شده توسط :

بازدید رایگان موزه‌های قزوین

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین))

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه ها و آغاز هفته میراث فرهنگی بازدید از موزه های استان در روز ۲۹ اردیبهشت برای عموم رایگان است. محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: ۲۸ اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و سرآغاز هفته میراث فرهنگی فرصت مغتنمی برای بازدید عموم مردم و به ویژه نسل جوان از موزه ها و آشنایی با مواریث فرهنگی به جای مانده از دوره های مختلف تاریخی به شمار می‌رود و میزبانی شایسته از دوستداران و علاقمندان به فرهنگ و تمدن این سرزمین و ترغیب آنها برای بازدید از این گنجینه‌های ارزشمند از اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: نامگذاری یک روز در تقویم جهانی به نام موزه ها بیانگر اهمیت و جایگاه والای موزه و موزه‌داری در عرصه جهانی است و بر همین اساس ،پیرو بخشنامه ابلاغی از سوی اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی – فرهنگی کشور ،روز چهارشنبه مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۵ و دومین روز از هفته میراث فرهنگی کلیه موزه‌های تحت پوشش این اداره کل شامل کاخ موزه چهلستون، موزه شهر و موزه سنگ نگاره های مسجد جامع به صورت رایگان از ساعت ۹ صبح الی ۳۰/۱۷ میزبان علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ و گروه های دانش آموزی و دانشجویی خواهند بود.

شایان ذکر است: نقش حیاتی موزه‌ها در جوامع بشری نقشی بدیع، ماندگار و مروج پدیده‌های فرهنگی است. موزه‌ها در واقع گذرگاه‌هایی هستند که آثار گذشتگان را برای آیندگان حفظ کرده و شیوه زندگی،آداب و رسوم و اخلاق و احوال فکری مردم گذشته را با یکدیگر می‌سنجند و به تعبیر دیگر، موزه‌ها آیینه فرهنگ‌های گوناگون گذشته و تبلور رسوم و سنت‌ها و نمایشگر میراث فرهنگی ملت‌های مختلف از زمان‌های دور تا عصر حاضرند. نگرش جهان امروز به موزه‌ها به عنوان یکی از نهادهای فرهنگی چنان است که این نهاد در برنامه‌ریزی فرهنگی کشور سهم و نقش بسزایی ایفا می‌نماید و به این دلیل ۱۸ می مصادف با ۲۸ اردیبهشت در تقویم جهانی به عنوان “روز جهانی موزه و میراث فرهنگی” نامگذاری شده است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons