نوشته ها

بازدید معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از قنات قصبه و اماکن تاریخی گناباد

ارسال شده توسط :

بازدید معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از قنات قصبه و اماکن تاریخی گناباد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت:   معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه تعدادی از اساتید، دانشجویان و نیز مسئولان شهرستان گناباد از قنات قصبه و تعدادی از اماکن فرهنگی و تاریخی گناباد بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، امان الله نوروزی گفت: سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این بازدید از گناباد به عنوان شهر فرهنگ، تمدن و تاریخ یاد کرد.

وی افزود: سید ضیاء هاشمی در بازدید از قنات قصبه گناباد وجود بعضی از عناصر تمدنی مثل قنات و شخصیت‌های بر جسته‌ای از جمله شیخ محمد تقی بهلول نشان می‌دهد که شهرستان گناباد یک شهر فرهنگی و تاریخی است.

گفتنی است، قنات قصبه گناباد با قدمتی ۲۵۰۰ساله مربوط به دوره هخامنشیان می باشد که در مجموع دارای ۴۰۸حلقه چاه و ۷ رشته است و میزان آبدهی آن در حال حاضر ۱۵۰ لیتر در ثانیه تنها از یک کانال است .طول این قنات ۳۳کیلومتر و مادر چاه آن ۳۰۰متر عمق دارد. این اثر درتاریخ۲۸/۱۰/۸۹به شماره ثبت ۲۹۶۳۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و کاندیدای ثبت در فهرست جهانی می باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons