نوشته ها

بازدید نماینده یونسکو از قنات بلده فردوس

ارسال شده توسط :

بازدید نماینده یونسکو از قنات بلده فردوس

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

“یاموچی کازیا”، نماینده سازمان بین المللی یونسکو روز گذشته برای بازدید میدانی و کارشناسی از این قنات تاریخی به فردوس سفر کرد و از نزدیک مسیر قنات را بررسی و از موزه اختصاصی این قنات بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در این بازدید که معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و مدیر کل میراث فرهنگی استان نیز حضور داشتند، در ابتدا توضیحات لازم از روی نقشه توسط «اقدس کرم پور» مدیر پایگاه پژوهشی تون و بلده ارائه شد .

وی گفت: این قنات با داشتن ۷ هزار و ۲۰۰ فنجان آب که هر فنجان ۳ دقیقه بوده حدود دو سوم آن وقف است و هزار هکتار باغ و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی از این قنات مشروب می شود.

کرم پور افزود: ۱۵ رشته قنات و ۴ چشمه به هم پیوسته قنات اصلی را تشکیل می دهند.

وی مجموعه مدیریتی آب قنات بلده را از سال های گذشته دانست که در حال حاضر توسط هیئت مدیره تمام کارهای مربوط به آبیاری را انجام می دهند.

در ادامه این بازدید « یاموچی کازیا » نماینده یونسکو از نزدیک مسیر قنات بلده را مورد بازدید قرار داد وی با یک دوربین کوچک برای تهیه عکس از این قنات اقدام می کرد. لازم به ذکر است پرونده قنات بلده که با این بازدید تکمیل می شود خرداد سال آینده در یونسکو بررسی و نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons