نوشته ها

بازدید هیأت اعزامی نهاد ریاست جمهوری از خانه ترویج صنایع دستی شهرستان بیرجند

ارسال شده توسط :

بازدید هیأت اعزامی نهاد ریاست جمهوری از خانه ترویج صنایع دستی شهرستان بیرجند

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

خانه پردلی؛ خانه ترویج صنایع دستی شهرستان بیرجند مورد بازدید مسئولینی از نهاد ریاست محترم جمهوری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان بیرجند گفت: در این بازدید که با حضور مدیرکل و معاون صنایع دستی انجام شد، بر توسعه همکاریها برای رونق صنایع دستی منطقه تأکید شد. نصرآبادی افزود: خانه پردلی به کانون فعالیت هنرمندان و صنعتگران در امور آموزش، ترویج و تولید صنایع دستی تبدیل شده و هم اکنون کارگاههای ترویج صنایع دستی بومی به ویژه حوله بافی در آن دایر است.

وی ادامه داد: گسترش سایر رشته های اولویت دار شهرستان بیرجند در این مکان از برنامه های اولویت دار این نمایندگی در سال جاری است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیرجند اذعان داشت: خانه پردلی به عنوان یکی از خانه های مسکونی قدیمی بیرجند، یادگاری از دوران قاجاریه است که فضای کالبدی و ساختار آن تلفیقی از معماری ایرانی و غیر ایرانی است.

نصرآبادی افزود: این بنای زیبا که داخل بافت تاریخی شهر بیرجند جنب مسجد خضر واقع شده، برای چندین سال به موزه مشاهیر اختصاص یافته بود که با انتقال موزه مشاهیر به مجموعه باغ و عمارت جهانی اکبریه، به خانه ترویج صنایع دستی شهرستان بیرجند تغییر کاربری داد.

وی خاطر نشان کرد: خانه ترویج صنایع دستی با هدف حمایت از تولیدات و تولید کنندگان صنایع دستی و به منظور ارائه خدمات تخصصی در زمینه تولید و ارتقاء وضعیت صنایع دستی ایجاد شده که در بردارنده کارگاههای گلیم بافی، جاجیم بافی، حوله بافی، سرمه دوزی، کیف چرم است و با توجه به اهمیت بحث اشتغال و حرفه آموزی، ارائه آموزش های این کارگاهها در این خانه صورت می گیرد.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons