نوشته ها

بازدید گروه ۱۲ نفره باستان شناسان و گردشگران اروپایی از آثار تاریخی فریمان و خواف

ارسال شده توسط :

بازدید گروه ۱۲ نفره باستان شناسان و گردشگران اروپایی از آثار تاریخی فریمان و خواف

(( میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی ))

یک گروه ۱۲ نفره اروپایی از کشور ایتالیا از بناهای تاریخی شهرستان فریمان و هم چنین شهرستان خواف در استان خراسان رضوی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این گردشگران و باستان شناسان در بازدید از آثار تاریخی فریمان و خواف از این آثار به عنوان آثاری شگفت انگیز یاد کردند.

در این بازدید ها، “پروفسور جیوانی کواراتلا ” استاد دانشگاهای کشور ایتالیا که به سرپرستی یک هیات فرهنگی و علمی متشکل از اساتید دانشگاه، مهندسی معمار و باستانشناس از رباط تاریخی سنگ بست، مقبره ارسلان جاذب و میل ایاز دیدن می کرد، گفت: مقبره و مناره ارسلان جاذب از مهمترین آثار تاریخی جهان است.

وی با بیان اینکه این اثر تاریخی به بهترین شکل مرمت شده است گفت: من مرمتی بسیار اصولی که به اصل بنا لطمه ای وارد نشده و چیزی نیز به آن اضافه نشده را در اینجا مشاهده کردم و به اعتقاد من اصولترین شکل مرمت است.

کواراتلا که دکتری هنر و معماری اسلامی دارد افزود: انجام کاوش های باستانشناسی در مجاورت مقبره ارسلان جاذب بسیار لازم است چراکه شناخت ما از دوره غزنویان بسیار کم است و این کاوش ها می تواند اطلاعات ما را از این دوره تاریخی بسیار ارتقاء دهد.

این استاد دانشگاه افزود: سفر ما به ایران و بازدید از بناهای تاریخی آن کاملا برنامه ریزی شده است و سفر ما به فریمان نیز طبق برنامه قبل و شناخت ما از آثار این شهرستان صورت گرفت.

پروفسور کواراتلا که در محل محوطه تاریخی سنگ بست فریمان با گل مورد استقبال رئیس، کارکنان و دوستدارن میراث فرهنگی فریمان قرار گرفت، گفت: با این اقدام خاطره بسیار خوبی از ایران برایم برجای ماند و من ایران را کشوری امن با مردمانی با فرهنگ و متمدن می دانم و حتما دوباره با عده دیگری از هموطنان خود به ایران سفر خواهم کرد.

تمجید استاد هنرهای اسلامی دانشگاه اودینه ایتالیا از شیوه مرمت مدرسه غیاثیه خرگرد

پروفسور کوراتولا هم چنین در جریان بازدید از مدرسه غیاثیه گفت: این چندمین بار است که از این اثر با ارزش تاریخی بازدید می کنم.

او افزود: مدرسه غیاثیه یکی از بهترین و زیبا ترین مدارس اسلامی به شمار می رود.

وی ضمن تمجید از مرمتگران این بنا گفت: در هر دوره که از این بنا بازدید داشتم قسمت هایی از آن مرمت شده که این کار کاملا اصولی و آکادمیک انجام شده به طوریکه هیچ اثر منفی بر زیبایی و اصالت بنا نداشته است او گفت مرمت این اثر می تواند الگویی برای دیگر استاد کاران بناهای تاریخی قرار گیرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons