نوشته ها

باز هم در فارس حفاران غیر مجاز، ناکام ماندند

ارسال شده توسط :

باز هم در فارس حفاران غیر مجاز، ناکام ماندند

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از دستگیری حفاران غیر مجاز اموال تاریخی، فرهنگی در شهرستان رستم خبر داد.

سرهنگ صفری گفت : در حین  عملیات گشت زنی و نظارت یگان حفاظت شهرستان رستم با همکاری عوامل انتظامی  5 نفر حفار غیر مجاز در شهرستان رستم در حال حفاری دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین با بیان این که در این عملیات لوازم و ادوات حفاری از جمله یک دستگاه فلزیاب، بیل ، کلنگ و اسپری شیمیایی کشف و ضبط شد افزود : 5 حفار غیر مجاز پس از دستگیری تحویل مراجع قانونی شده و مراتب برای تحقیقات بیشتر از طریق بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در حال پیگیری است.

این مقام مسئول در ادامه به قوانین مرتبط با ارتکاب جرم به حفاری غیرمجاز اشاره کرد و افزود : بر اساس ماده 562 قانون مجازات های اسلامی هر گونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود که چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی باشد و یا در اماکن و بقاع متبرکه صورت بگیرد حداکثر مجازات اعمال خواهد شد.

وی به تبصره دو این ماده قانونی نیز اشاره کرد و گفت : بر اساس این تبصره خرید و فروش اموال تاریخی ، فرهنگی حاصل از حفاری غیر مجاز ممنوع و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم می گردند.

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons