نوشته ها

باغ سنگی کرمان

ارسال شده توسط :

باغ سنگی کرمان

باغ سنگی (استان کرمان)

باغ سنگي در 45 کيلومتري جنوب شرقي سيرجان و در نزديک روستاي بلورد قرار دارد متعلق به درويش خان اسفنديارپور بوده‌است. اين باغ به شکل شش ضلعي نامنظم است.

اين روستا نه به دليل زيبايي هايش شهرت دارد و نه به محصولات کشاورزيش اين روستا به دليل وجود يک باغ عجيب معروف شده است. شايد زماني که در يکي از روزهاي سال 1340 درويش خان گنگ اسفنديارپور به نشانه اعتراض به از دست دادن زمين‌هايش در کشاکش ماجراي اصلاحات ارضي درخت‌هاي خشک شده باغش را با سنگ‌ها تزيين کرد هرگز فکر نمي کرد روزي اين باغ جزو جاذبه‌هاي گردشگردي استان کرمان محسوب شود و به اندازه‌اي معروف و مطرح شود که عکاسان و گردشگران براي ديدن و عکاسي و جاودانه ساختن آن از هر گوشه و کنار کشور راهي آن شوند. درويش خان اسفنديارپور؛ کشاورز در آن دوران نه تنها مکنت حاصل از کشاورزي مکانيزه و خودکفايي برايش به ارمغان نيامد، بلکه به سبب ضربه‌هايي که از برخوردهاي دولتي بر روح و روانش وارد شده بود به کوه و صحرا زد و مجنوني پيشه کرد. روزي درويش خان در صحرا مي‌آرامد و خواب‌نما مي‌شود. پس از بيدار شدن تخته سنگ عجيبي را زير سر خود مي بيند و آن را به خانه مي‌برد و به درختي مي‌آويزد. وي روزهاي بعد، قطعه سنگ‌هاي ديگري مي‌يابد. با سيم‌هاي تلگراف، سنگ‌ها را به درخت‌هاي اطراف چادرش آويزان مي‌کند. به زودي باغي از سنگ در اطراف چادر برپا مي‌شود.

راز سوراخ بودن سنگها:

اما در اين ميان چند نکته عجيب وجود دارد نخست اينکه تمام سنگهايي که به درختان متصل شده اند به طرز ماهرانه اي سوراخ شده اند در حاليکه هيچ دستگاهي براي سوراخ کردن سنگها وجود نداشته و به نظر مي رسد سنگهايي که سوراخ شده اند به وسيله درويش خان از اطراف و به خصوص از کوه نزديک به باغ جمع آوري مي شده است. برخي از سنگها آنچنان بزرگ هستند که يک مرد تنومند به سادگي نمي تواند آنها را جمع آوري کند. دوم اينکه پس از مرگ درويش خان يکي از درختان فرو مي ريزد و براي سرپا کردن دوباره آن چندين مرد از روستاي اطراف به زحمت توانستند درخت را استوار و سنگها را مجددا آويزان کنند با اين وجود بايد گفت درويش خان تمام سالهاي عمر خود را براي ساخت اين باغ سنگي صرف کرده است و براي ساختش از تکنيکهاي ويژه اي استفاده کرده که با مرگش آنها را به گور برده است.

باغ سنگي آينه اي از زندگي درويش خان:

از سوي ديگر يک نکته ديگر نيز قابل توجه است آويزان کردن هر سنگ و احداث هر يکي از درختان که طي سالهاي طولاني انجام شده است براي شخص درويش خان از معناي خاصي برخوردار بوده است بطوريکه هر گاه در زندگي درويش خان اتفاقي روي مي داده است يک سنگ و درخت جديد بنا مي کرده است. مثلا وقتي نوه اش به سربازي مي رود سنگي گرد همانند سري تراشيده را به درختي آويزان مي کند و اگر روز خاصي بوده درختي ديگر را بنا به تفکرش در خصوص آن روز برپا مي کرده است. آنچه که مسلم است درويش خان هيچ گاه فکر نمي کرد که روزي اين باغ که از تفکراتش نشات گرفته تبديل شود به مرکز توجه گردشگران و عکاسان. و سرانجام درويش خان در 19 فروردين سال 1386 و در سن 90 سالگي در کنار درختانش جان باخت و همانجا نيز دفن شد. امروز هر چند باغ درويش خان اسفنديارپور همچنان محل توجه گردشگران داخلي و خارجي است اما عدم توجه به باغ سنگي درويش خان و عدم حمايت از ساماندهي اين باغ موجب شده است که باغ سنگي خان در معرض تخريب و آسيب جدي قرار گيرد. پرويز کيمياوي از جمله افرادي است که از زندگي درويش خان و باغ سنگي اش فيلم ساخته‌ است؛ کيمياوي دو بار زندگي درويش خان را به صورت فيلم درآورد. يک بار سال1350 که يک فيلم داستاني بود و خود درويش خان و خانواده‌اش در آن بازي مي‌کردند در اين فيلم درويش خان، مردي ناشنوا و خانواده‌اش از طريق شباني در صحرا زندگي مي‌کنند. و يک بار ديگر هم سال1373 به باغ سنگي بازگشت تا از اوضاع درويش خان بعد از 23 سال باخبر شود؛ اين بار يک فيلم مستند ساخت و نامش را گذاشت پيرمرد و باغ سنگي. بعد از پخش فيلم هم قرار شد استانداري و ميراث فرهنگي براي حفظ و حراست باغ کارهايي بکنند؛ دورش حصاري بکشند. برايش نگهباني بگذارند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons