نوشته ها

بافت تاریخی اصفهک ثبت ملی شد

ارسال شده توسط :

بافت تاریخی اصفهک ثبت ملی شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

بافت تاریخی اصفهک یکی از زیباترین و سالم ترین بافتهای تاریخی شهرستان طبس در مورخه دوم شهریور ماه نود و چهار در کمیته ثبت و حریم آثار ملّی غیر منقول همراه با ۳۵ اثر دیگر از استان های یزد، خوزستان، کرمانشاه، تهران و قم، واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملّی شناخته شد و در فهرست ملی بافتهای تاریخی کشور ثبت گردید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، رئیس اداره میراث فرهنگی طبس گفت: این روستا با قدمت پیش از صفوی تا قاجار، تنوع کم نظیری از الگوهای معماری روستایی کویری را ارائه می‌دهد. الگوی معماری دو صفه، چهار صفه، ایوانی، حیاط دار، دو صفۀ حیاط دار و حیاط دار نامنتظم و همچنین معماری دستکند را می توان در بین بناهای ارزشمند این روستا یافت.

رسول بهبهانی افزود: این بافت به لحاظ قرار گرفتن در حاشیه جاده طبس – مشهد و مسیر رفت و آمد استانهای جنوبی به سمت مشهد الرضا از موقعیت بسیار مناسب جهت جذب توریست و توسعه و رونق گردشگری برخوردار می باشد .

وی ادامه داد: اخیراً به همت مردم روستا تعداد زیادی از منازل قدیمی جهت راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی در حال مرمت و بهسازی می باشد و انشاء ا.. به زودی اولین اقامتگاههای بوم گردی شهرستان جهت اقامت توریست داخلی و خارجی در روستای تاریخی اصفهک راه اندازی خواهد شد .

بهبهانی گفت: پرونده ثبتی بافت تاریخی نای بندان نیز به عنوان دومین بافت تاریخی شهرستان جهت ثبت در فهرست ملی کشور با همکاری و همراهی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان در دست پیگیری می باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: به زودی نیز شاهد ثبت این بافت در فهرست ملی بافت های تاریخی کشور باشیم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons