نوشته ها

بام سبز ماسال از بی‌ نظیر ترین مناطق گردشگر پذیر گیلان است

ارسال شده توسط :

بام سبز ماسال از بی‌ نظیر ترین مناطق گردشگر پذیر گیلان است

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

بام سبز ماسال، منطقه کوهستانی و یکی از بی‌ نظیر ترین مناطق گردشگری گیلان محسوب می‌شود که علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش‌ هایی از شهرستان‌های صومعه ‌سرا و بندر انزلی با مناظر بسیار زیبا از بام سبز این شهر قابل رویت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، گیلان به دلیل آب و هوای معتدل و مرطوب و بارش باران از زیبایی ‌ها و سر سبزی ‌های بکر و جذاب طبیعی برخوردار است، اما شهرستان ماسال با جاذبه‌های بکر و متفاوت طبیعی از زیبایی خاصی برخوردار است.

ماسال با مساحت ۶۲۲ کیلومتر مربع در غرب گیلان و در تالش مرکزی قرار دارد. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۸۴ متر است.

مردم ماسال به زبان تالشی صحبت می‌کنند و شغل بیشتر آنها دامداری و کشاورزی است.

 این شهرستان به دلیل داشتن آب و هوای معتدل جنگل ‌ها، مراتع و ییلاقات باشکوه خود در زمره محوری‌های صنعت توریسم و اکوتوریسم در گیلان قرار می‌گیرد.

صدها ییلاق و مرتع در ماسال با چشم اندازهای بی ‌نظیر طبیعی وجود دارد و خانه‌های ساخته شده از تنه درختان و یا تخته پوش جذابیت خاصی به آن بخشیده است.

گله‌های گوسفندان، گاوها و اسب‌های ایلخی، گل‌ها و گیاهان کوهستانی، پرندگان و حیوانات وحشی به مانند خرس، پلنگ، گرگ، مرال، شوکا، گربه وحشی و … در مراتع و جنگل‌های ماسال وجود دارند.

این شهرستان دارای مناطق باستانی و تاریخی بسیاری است که می‌توان به قلعه کول ، شهر گاه ، گورستان دوره اشکانیان در اسبه ریسه، دره خون، منطقه باستانی خندیله پشت، منطقه ییلاقی درآ، النزه و ساختمان قدیمی خاندان رحیمی در بیتم شاندرمن اشاره کرد که بسیار چشم گیر است.

ماسال با توجه به وجود امکانات و پتانسیل‌های بالقوه در زمینه‌های مختلف گردشگری و صنعت و کشاورزی می‌تواند در جذب سرمایه‌ گذار موثر باشد که مناطق دیدنی و جاذبه‌های طبیعی بکر یکی از راه‌ های جذب گردشگری محسوب می‌شود.

این شهر دارای بالغ بر هفت هزار و ۲۵۰ هکتار اراضی شالیزار و ۴۵۹ هکتار اراضی باغی است که از نظر کشاورزی و تنوع محصول از اهمیت خاصی برخوردار است .

در شهر ماسال بازار هفتگی در روز شنبه و در بخش شاندر من روز پنج شنبه برگزار می‌شود که دارای رونق فراوانی است.

ماسال یکی از مهمترین تولید کنندگان فرآورده‌ های دامی از جمله گوشت قرمز و سفید و محصولات لبنی است.

همچنین پرورش زنبور عسل در شهرستان ماسال رایج و عسل طبیعی این شهرستان نیز معروف است.

پارک ساحلی ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد که مکانی تفریحی و دارای جاذبه‌های دیدنی فراوان است.

اگر گذرتان به ماسال افتاد حتما از آبشارهای آن هم دیدن کنید. آبشارهایی از قبیل آبشار «ویوز» در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندر من، آبشار «خون» با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار «تولی نساء» و آبشار «رامینه»  با ارتفاع ۱۰ متر از جذابیت‌های زیادی برخورد دار است.

غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال را می‌توان از غازهای مهم در این شهرستان نام برد.

دیواره سنگی «اسبه ریسه» ماسال دارای یکی از صخره‌های بلند سنگ نوردی کشور است که می‌تواند میزبان مسابقات بزرگ ملی، منطقه ای و حتی جهانی باشد.

دهکده ییلاقی «اولسبلنگاه» از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای ساختمان ‌های مسکونی زیاد با اسکلت چوبی است که اغلب ساکنان آن از شهروندان ماسال هستند که برای استراحت و گذران فصل گرما در آنجا زندگی می‌کنند.

این ییلاق در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار میهمان پذیر برخوردار است که در تمام فصول سال آماده میزبانی از گردشگران است.

ماسال و شاندرمن آنقدر آرامش دارد که برای تسکین هر دردی معجزه می‌کند. از هیاهوی شهر باید دور شد و به جنگل و کوهستان و طبیعت بکر شاندرمن پا گذاشت .

بیش از دو کیلومتر از ژرفای غار آویشو که طویل‌ ترین غار استان گیلان محسوب می‌شود از سوی غار نوردان و کوهنوردان محلی اکتشاف شده است. بر اساس پژوهش‌های زمین شناسان قدمت غار آویشو به حدود ۷۵ میلیون سال قبل بر می‌گردد.

«بام سبز ماسال» یکی از برجسته‌ترین چشم انداز زیبای شهر ماسال است که در یک کیلومتری شهر واقع شده است.

این منطقه کوهستانی بی‌ نظیر ‌ترین مناطق گردشگری استان محسوب می‌شود علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش‌های از شهرستان‌های صومعه سرا و بندر انزلی با مناظر بسیار زیبا از بام سبز این شهر قابل رویت است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons