نوشته ها

بانک پاسارگاد موزه تخصصی پاسارگاد را می سازد

ارسال شده توسط :

بانک پاسارگاد موزه تخصصی پاسارگاد را می سازد

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : عملیات ساخت موزه پاسارگاد با پیگیری ها و رهنمودهای ویژ ه دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و همکاری بانک پاسارگاد به مرحله اجرا رسیده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با بیان اینکه بانک پاسارگاد ساخت و تأمین اعتبارات مورد نیازموزه تخصصی پاسارگاد را متقبل شده است افزود : با توجه به اینکه عملیات اجرایی ساخت موزه پاسارگاد آغاز شده پیش بینی می شود این موزه تخصصی تا ۲ سال دیگر به بهره برداری برسد.

امیری افزود: «موزه تخصصی پاساگاد در فضایی به مساحت ۴۳ هزار و ۶۵۴ مترمربع در حال ساخت است که در سفر هیات دولت به فارس مبلغ پیشنهادی ۵ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ساختمان موزه پاسارگاد ارایه شد.

وی در ادامه افزود: اجرایی شدن عملیات ساخت موزه پاسارگاد و سایر موزه‌های استان که در سفر هیات دولت به فارس مورد تاکید قرار گرفت با پیگیری‌ها و رهنمودهای ویژه سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه هم اکنون شاهد شروع مجدد ساخت و تکمیل موزه پاسارگاد در این استان هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد: از سال ۱۳۹۰ تا کنون بیش از ۴۳ میلیارد و ۲۲۴ میلیون ریال اعتبار در این موزه هزینه شده است.

وی در ادامه گفت: مساحت ساختمان موزه ۴ هزار و ۲۵۰ متر مربع است که شامل ۵ گالری، گنجینه، مرکز انتشارات و پژوهشکده ، فضاهای خدمات موزه ای و … است

وی با بیان اینکه طراحی اولیه و عملیات ساخت این موزه به قبل از انقلاب برمی‌گردد گفت: «از سرگیری عملیات اجرایی موزه پاسارگاد عملا از سال ۸۷ آغاز شد که با رویکرد جدید و اضافه شدن وسعت ساختمان همراه بود به طوری که ساختمان قدیمی موزه که هزار و ۷۰۰ متر مربع وسعت داشت در حال حاضر به ۴ هزار و ۲۵۰ مترمربع افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: موزه پاسارگاد دو طبقه طراحی شده که دارای یک طبقه زیر زمین و طبقه همکف است و شکل ظاهری ساختمان با توجه به در نظر گرفتن حریم مجموعه جهانی پاسارگاد در زیر خاک مدفون است و پس از تکمیل، گردشگران این موزه را به صورت یک تپه خاکی می‌بینند که این اقدام در جهت حفظ حریم مجموعه جهانی پاسارگاد است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons