نوشته ها

با برگزاری ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی از ۲۳ لغایت ۲۷ شهریور ماه، تبریز میزبان هنرمندان صنایع دستی کشور خواهد بود

ارسال شده توسط :

با برگزاری ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی از ۲۳ لغایت ۲۷ شهریور ماه، تبریز میزبان هنرمندان صنایع دستی کشور خواهد بود

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی ))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، حق پرست در نشست خبری ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در تبریز با اعلام این خبر گفت: برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی فرصتی برای تعامل و گفتگوی نزدیک هنرمندان و ارتقا کیفی صنایع دستی خواهد بود.

حق پرست با تشریح برنامه ها به عناوین روزهای برگزاری نمایشگاه اشاره نمود و گفت: روز نخست نمایشگاه با نام صنایع دستی، تجلی هنرهای قدسی و دینی؛ روز دوم، صنایع دستی، گستره ملی، شهرت جهانی، روز سوم، صنایع دستی رهیافتی برای اقتصاد مقاومتی، روز چهارم، صنایع دستی میراثی فرهنگی، برای توسعه گردشگری و روز پنجم، صنایع دستی، خانواده ایرانی، تولید ملی بازاریابی بین المللی نام گذاری شده است و مطابق عناوین ذکر شده برنامه های مرتبط فرهنگی، هنری و آموزشی در حاشیه نمایشگاه برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

وی حضور در فصل گردشگری و سفر قابل توجه گردشگران به تبریز را از جمله دلایل انتخاب زمان برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی عنوان کرد و افزود: تلاش کردیم تا زمینه را برای بهره مندی حداکثری شهروندان و میهمانان از نمایشگاه سراسری صنایع دستی فراهم کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه از اهتمام این اداره کل بر ایجاد بازارچه های صنایع دستی در شهرستانها خبر داد و گفت: قطعا این کار زمان بر است و نیاز به هماهنگی های گسترده دارد ولی سرعت تاثیر گزاری نمایشگاه ها بالاست و امیدواریم برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی موجب شود تا صنایع دستی به زندگی مردم وارد شود.

وی برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی را موجب معرفی این هنرها به مردم و علاقه مند کردن مردم به فعالیت در این حوزه و اشتغال زایی برای کشور دانست و افزود: پیوند بین گردشگری و صنایع دستی از دیگر اهداف برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی است .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با انتقاد از رویکرد واسطه گری و سودا گری در حوزه صنایع دستی خاطر نشان کرد: به واسطه مشکلات قانونی برای صادرات شاهد میلیون ها دلار صادرات آنهم به شکل چمدانی هستیم. وی با اشاره به هسته کلیدی بازاریابی و تبلیغ در سند تدبیر و توسعه استان توجه به این مساله را موجب ارتباط مستقیم تولید کننده و بازار بدون حضور واسطه گر عنوان کرد.

وی حضور فعالان بازاریابی و تبلیغات را در نمایشگاه سراسری صنایع دستی زمینه ساز ارایه طرحهای بهتر از صنایع دستی و ارتقا شرایط بازاریابی برای این بخش توصیف کرد. حق پرست خاطر نشان کرد: تلاش داریم تا با آسیب شناسی و نشان مایه سازی با رفع موانع موجود برای صادرات رونق صنایع دستی را شاهد باشیم.

حق پرست با اشاره به فعالیت ۸۰ رشته صنایع دستی در استان آذربایجان شرقی گفت: در ششمین نمایشگاه صنایع دستی ۱۲۰هنر مند از سایر نقاط کشور در کنار ۱۲۰ هنرمند از استان مان در ۲۵۰ غرفه میزبان بازدید کنندگان و علاقه مندان صنایع دستی خواهند بود.

حق پرست از میزبانی تبریز برای گردهمایی نشان ملی صنایع دستی شمال غرب در بهمن ماه خبر داد و اظهار داشت دریافت نشان ملی نشان گر سطح کیفی آثار تولیدی است و زمینه معرفی برای دریافت مهر اصالت از سازمان یونسکو فراهم می کند. وی افزود: تا کنون ۲۸ نشان ملی دریافت کردیم و امیدواریم با تلاشهای صورت گرفته امسال این تعداد را به بیش از ۵۰ افزایش دهیم.

در ادامه این نشست حق پرست ضمن تشکر از تلاشهای اهالی فرهنگ و رسانه و هنرمندان و مردم شریف تبریز انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و بافت فرش را تبریک گفت و از برگزاری جشن جهانی شدن تبریز در پاییز سال جاری با حضور دست اندرکاران و هیات ریسه شورای جهانی صنایع دستی خبر داد.

وی یادآور شد تبریز یک شهر جهانی است و رویداد های خوب از این دست نظیر ثبت جهانی بازار تبریز، جهانی بودن این شهر را مستند و اثبات می کند. حق پرست افزوده شدن بار معنایی و معنوی به شهر را از دست آوردهای کسب این عنوان جهانی دانست و افزود: از میان صنایع دستی تنها فرش به عنوان بخشی از فرهنگ وارد زندگی ما شده است. بازار پویا و فعال فرش در کنار اشتغال زایی بالا از علت های انتخاب تبریز به این عنوان جهانی بوده است و قطعا وقتی یک اثر یا فرایند در سطح بین المللی مطرح می شود در بلند مدت تاثیر گزار خواهد بود.

شایان ذکر در این نشست خبری از پوستر، تیزر و وب سایت اطلاع رسانی ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی به آدرس www.hcft.ir نیزر و نمایی شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons