نوشته ها

بخش هایی به مسیر بازدید گردشگران در شهر تاریخی بیشاپور افزوده شد

ارسال شده توسط :

بخش هایی به مسیر بازدید گردشگران در شهر تاریخی بیشاپور افزوده شد

((میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون))

رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از افزوده شدن بخش های جدیدی به مسیر بازدید گردشگران شهر تاریخی بیشاپور کازرون در پی کاوش ها و مرمت های سالیان اخیر در این مجموعه تاریخی ،طبیعی داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس محمد رضا معینی گفت : در راستای توسعه مسیر گردشگری این مجموعه تاریخی ، بناهایی که در حفاری های باستان شناسی دهه های گذشته پدیدار گشته از جمله مجموعه بنای جنب ایوان موزائیک ،راهرو ها و بناهای خدماتی ارگ شاهی ،تالار تشریفات و بنای زیر زمینی بخش غربی حیاط موزائیک زیر نظر کارشناسان و استاد کاران پایگاه پژوهشی بیشاپور مرمت و ساماندهی و به مجموعه بازدید گردشگران اضافه شد .

وی افزود : مجموعه طبیعی ، تاریخی بیشاپور جاذبه های طبیعی – تاریخی بکر انواع زیر شاخه های گردشگری از جمله گردشگری طبیعی ،تاریخی ،مذهبی ،مردم شناسی ،فرهنگی ،ورزشی و مهیج را در خود جای داده است ، که با توجه به موارد ذکر شده در این مجموعه شاهد رشد چشمگیر گردشگران داخلی و خارجی هستیم .

وی در ادامه با بیان اینکه در این بین گردشگری تاریخی با توجه به دوره سکونتی تاریخی ساسانی – اسلامی با وجود بناهای ارگ شاهی ،نقوش برجسته و… بیشترین آمار گردشگران این مجموعه را به خود اختصاص داده است افزود : معماری و تزئینات گچبری متعلق به دوره ساسانی و چشم انداز بی نظیر از جمله شاخصه های بناهای اضافه شده در این مجموعه طبیعی ، تاریخی می باشد .

شهر تاریخی بیشاپور در 120 کیلومتری جنوب شیراز و 23 کیلومتری غرب شهرستان کازرون واقع شده است . بیشاپور در کنار جاده شاهی روزگار باستان واقع شده که در دوره هخامنشیان تخت جمشید و استخر را به شهر باستانی شوش و در دوره ساسانی شهر گور و بیشاپور را به تیسفون مقر امپراطوری ساسانی وصل می نموده است .شهر بیشاپور 1×2 کیلومتر وسعت دارد و جزء اولین شهر های باستانی است که دارای تاریخ مکتوب شهر سازی می باشد که این تاریخ سنگ نبشته ای است که با دو خط اشکانی و ساسانی بر روی ستون بنای یاد بود شهر تاریخی بیشاپور حک شده است . با توجه به وضعیت جغرافیایی خاص بیشاپور خصوصاً رودخانه شاهپور و تنگ چوگان این شهر در روزگار خود سر آمد شهرهای دوره ساسانی بوده است.

تاریخ ساخت شهر به دوره شاهنشاهی شاهپور اول پادشاه ساسانی و در حدود سال های272ـ241 م بر میگردد. علاوه بر شهر بیشاپور ،آثار قلعه دختر و قلعه پسر و نقوش برجسته تنگ چوگان و غار شاپور نیز از دیگر ویژگی آثار دوره ساسانی این محدوده می باشند.

شهر بیشاپور در بخش شرقی و جنوبی توسط خندق ، در شمال توسط کوهستان و قلعه و در غرب توسط رودخانه شاهپور محصور و محافظت می شده است.

وجود رودخانه پر آب شاهپور و چشمه ساسان از اهمیت ویژه این منابع آبی در روند شکل گیری شهر تاریخی بیشاپور حکایت دارند.

هر چند تا کنون بخش اندکی از آثار تاریخی شهر بیشاپور کاوش گردیده و نمی توان نظر قطعی در خصوص چگونگی پراکندگی آثار آن ارائه داد. اما با نگاهی اجمالی می توان دریافت که بیشتر آثار دوره ساسانی در بخش شمالی شهر ایجاد گردیده و این شهر در دوره اسلامی به سمت جنوب گسترش یافته است به طوری که آثار شناخته شده تا کنون در بخش شمالی شهر مانند معبد آناهیتا و تالار تشریفات و بقایای برج و بارو تعلق آ ن را به دوره ساسانی آشکار می سازد و آثار بخش جنوبی شهر همانند بقایای مسجد نیز حکایت از روند توسعه بخشی از شهر در دوره اسلامی دارد.

 

محمد کاظم بهادری پور

روابط عمومی اداره کل

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons