نوشته ها

برای نخستین بار قصه های فلکلور بلوچی در نیک شهر بازخوانی شدند

ارسال شده توسط :

برای نخستین بار قصه های فلکلور بلوچی در نیک شهر بازخوانی شدند

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان ))

با هدف صیانت از فرهنگ شفاهی قوم بلوچ، ترویج فرهنگ قصه گویی در میان خانواده ها، کتابت داستانهای فلکلور و غنا بخشیدن به فرهنگ ملی به مناسبت شب یلدا در بخش مرکزی نیک شهر ” شب قصه بلوچ ” برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان و به نقل از امیری مسئول نمایندگی نیک شهر در این مراسم، بخشدار مرکزی نیک شهر در جمع نویسندگان بلوچ، فعالان فرهنگی و ادیبان و صاحب نظران حوزه زبان بلوچی مکران با اشاره به اینکه اهتمام به فرهنگ قومیت ها موجب غنا و رشد فرهنگ ملی خواهد شد؛ گفت: باید به سمتی پیش برویم تا فرهنگ قصه گویی و برگزاری آئین های بومی و محلی جهت تربیت بهتر فرزندان و رشد و نبوغ آنان و نیز صیانت از فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی در میان خانواده های ایرانی پررنگ تر گردد و آئین های محلی حفظ شوند.

اما آنچه که بیش از پیش مورد توجه میهمانان قرار گرفت روایت قصه های بلوچی با اجرای زیبا دو نوجوان به نام های مریم رئیسی و زینب افرازی و همچنین روایت یک داستان اخلاقی توسط یک پیرمرد سالخورده هفتاد ساله به نام دوشنبه بلوچی مورد توجه همه حاضر در این شب قصه قرار گرفت.

همچنین به رسم آیین های مردم بلوچ در شب های سرد و چله زمستان میهمانان با غذاهایی از جمله حلوای محلی، دانه ریز، انواع آجیل های بلوچی، هندوانه و انباگ پذیرایی شدند.

بر خلاف آنچه که برخی شب چله را تنها یک شب و طولانی ترین شب سال می دانند در بلوچستان و در نیک شهر یا همان گه شب چهله چهل شب اول زمستان را شامل می شود و شامل دو چهله تر و چهله خشک است که چهله خشک سرد تر است .چهله اول از اول دی آغاز می شود . در از آغاز شب چهله بزرگان ،اقوام و آشنایان در هر قوم و طایفه ایی گرد هم آمده و اصولا هر شب منزل یک نفر در کنار آتیش یک نفر قصه گو و راوی شروع به قصه گویی می کرد و در این شبها کودکان و نوجوانان شنوندگان و مخاطبین اصلی بوده اند .در این شب انواع تنقلات شامل خرما (کتوک ،هارگ)گندم بر چشته و کنجد بهمراه نانهای روغنی تناول می کردند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons