نوشته ها

برنامه ریزی برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی خراسان جنوبی

ارسال شده توسط :

برنامه ریزی برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی خراسان جنوبی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ))

در جلسه مشترک پنجمین کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۹۴ و اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز ۹۵ استان که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی و مدیران دستگاههای اجرایی استان در محل استانداری برگزار شد، برنامه ریزی های لازم برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی خراسان جنوبی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ضمن تشکر از زحمات دستگاه های عضو در کسب موفقیت استان در برخی از زمینه های کشوری از جمله کسب رتبه اول کاهش آمار تلفات جاده ای در نوروز ۹۴، افزود: انشاء ا… با تداوم این اقدامات و تلاش بیش از پیش مدیران؛ در نوروز ۹۵ شاهد کمترین تلفات جاده ای و بیشترین خدمت رسانی به مسافرین و گردشگران ورودی به خراسان جنوبی باشیم.

همایون نخعی نژاد با اشاره به دستور العمل ابلاغی ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز ۹۵، تاکید کرد: کمیته های ذیل ستاد در چارچوب وظایفی که تعریف شده برای نوروز ۹۵ برنامه ریزی نمایند و گزارش اقدامات خود را مستند سازی و به دبیرخانه ستاد ارائه کنند.

وی با بیان اینکه مباحث اطلاع رسانی و تبلیغاتی می تواند نقش مؤثری در جذب مسافر و گردشگر به استان داشته باشد، خاطرنشان کرد: در صورتی زحمات ما مثمر ثمر خواهد بود که همه کمیته ها و دستگاه های اجرایی ذیربط فعالیت های خبری مناسب در بحث جاذبه های گردشگری استان را در اختیار صدا و سیما قرار دهند، تا بتوان گردشگران و مسافران بیشتری جذب کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با اشاره به آمادگی ساختار اداری استان برای کمک به بخش خصوصی در بخش های مختلف از جمله راه اندازی پرواز بیرجند – کیش، تصریح کرد: در خصوص افزایش پروازها و برقراری پرواز بیرجند – کیش پیگیری های فراوانی تا کنون صورت گرفته که امیدواریم با ورود بخش خصوصی این امر هرچه سریعتر عملیاتی شود.

نخعی نژاد با اشاره به برداشتن تحریم های هسته ای؛ اظهار امیدواری کرد: انشاء ا… از این پس راحت تر بتوانیم مطالبات مردم شریف خراسان جنوبی را پیگیری و محقق کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از زمینه های توسعه اقتصادی استان، توسعه صنایع دستی می باشد؛ یادآور شد: در گذشته خراسان جنوبی در این خصوص در سطح ملی حرف های زیادی برای گفتن داشته که امیدواریم با تلاش همه دستگاه های متولی، صنایع دستی استان در کشور و دنیا به جایگاه اصلی خود بازگردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار از شهرداری ها و دهیاری های روستاهای هدف گردشگری و حاشیه راه های استان، خواست: برای نوروز ۹۵ و خدمت رسانی مطلوب به شهروندان استان و گردشگران، مهیا شوند.

نخعی نژاد در پایان اظهار امیدواری کرد: انشاء ا… با تلاش و همت همه دستگاه های اجرایی ذیربط بتوانیم میزبان خوبی برای مسافران و گردشگران باشیم و در سطح ملی نیز رتبه استان، بهتر از سال گذشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این جلسه دستور العمل ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز ۹۵ را برای حاضرین تشریح کرد و از اقدامات همه اعضای ستاد اجرایی سفر در سال گذشته که باعث شد استان به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شود، تشکر کرد.

رمضانی خاطر نشان کرد: در نوروز ۹۴، ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار نفر به خراسان جنوبی سفر و از این تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در هتل ها، مسافرخانه ها، اقامتگاه های بوم گردی، کمپ ها، مجتمع های آبگرم های معدنی و بقاع متبرکه این استان اقامت کردند.

وی از تشکیل کمیته های ۱۰ گانه ستاد خدمات سفرهای نوروزی خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ابلاغ اعضا توسط استاندار صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: کمیته خدمات حمل و نقل به ریاست اداره کل راه و شهرسازی، کمیته خدمات امداد و نجات به ریاست جمعیت هلال احمر، کمیت خدمات اسکان و رفاه به ریاست اداره کل آموزش و پرورش و کمیته خدمات انتظامی، امنینی و ترافیک شهری به ریاست نیروی انتظامی از جمله این کمیته ها است.

رمضانی ادامه داد: کمیته دهیاری ها و شهرداری ها به ریاست معاونت عمرانی استانداری، کمیته نظارت و تنظیم بازار به ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت، کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری از دیگر کمیته ها است.

وی افزود: کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست به ریاست دانشگاه علوم پزشکی، کمیته آمار و برنامه ریزی به ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیته اطلاع رسانی، تبلیغات و امور فرهنگی به ریاست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دیگر کمیته های ستاد اجرایی خدمات سفر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در ادامه به مصوبات جلسه کار گروه قبلی اشاره کرد و گفت: با همکاری یکی از اساتید دانشگاه، سایت میراث فرهنگی به زودی علاوه بر زبان انگلیسی به زبان عربی نیز ترجمه می شود.

رمضانی با اشاره به برگزاری جلساتی با دهیاران و بخشداران استان برای احیای صنایع دستی و گردشگری از تصویب ۱۷ پرونده برای ساخت اقامتگاه بوم گردی در استان تاکنون خبر داد.

رمضانی گفت: این اقامتگاه ها از تسهیلات کم بهره صندوق کار آفرینی امید استفاده می کنند و این صندوق محل اجرای طرح را به عنوان ضمانت تسهیلات صندوق تقبل کرده است که این کمک بزرگی به سرمایه گذاران خواهد بود.

وی افزود: در روستاهای اصفهک و حلوان اقامتگاه های بوم گردی خوب و بی نظیری در حال راه اندازی است که برخی از این اقامتگاه ها تا نوروز و برخی تا تابستان قابل بهره برداری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تورهای گردشگری هم برای بازدید دانشجویان از آثار تاریخی و اماکن گردشگری و دیدنی استان به طور مرتب برگزار می شود که در نوروز ۹۵ تعداد تورها نسبت به گذشته بیشتر خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ضمن بیان اینکه تهیه و ساخت تابلوهای راهنمای گردشگری در استان پیگیری شد و در شهرستان نهبندان انجام شده است، خواستار پیگیری بیشتر این موضوع در سایر شهرستانها شد.

رمضانی ضمن با بیان اینکه تا سال ۹۳ در استان فقط ۳ اثر صنایع دستی نشان مرغوبیت کالا گرفته بود، بیان داشت: با پیگیری های معاونت صنایع دستی و همکاری و هم فکری صنعتگران استان، ۱۳ اثر از تولیدات صنایع دستی استان نشان مرغوبیت کالا دریافت کرد که این نقش بسیار فعالی در توسعه و ترویج صنایع دستی استان دارد.

وی افزود: استان خراسان جنوبی سال گذشته در برپایی بازارچه های صنایع دستی تابستانی مقام اول کشور را کسب کرد که جای تشکر از انجمن ها، تعاونی ها و فعالان صنایع دستی استان را دارد.

وی در ادامه به طرح مشورت با نخبگان، فعالان صنایع دستی، اساتید دانشگاه، دهیاران و … اشاره کرد و گفت: این طرح که برای اولین بار توسط استان خراسان جنوبی پیشنهاد و اجرا شد، مورد استقبال سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفت و بصورت یک طرح مصوب به تمام استان ها ابلاغ شد. انشا ا… بزودی ثمرات آن را در استان و کشور خواهیم دید.

مدیرکل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: ۲۰ پایگاه ثابت و ۵ پایگاه سیار امداد و نجات هلال احمر توسط ۹۹ امدادگر آموزش دیده در ایام نوروز به مسافران خدمات خواهند داد.

خامسان افزود: ۲۹ پایگاه سازمان جوانان هلال احمر هم در مبادی و ورودی های شهرهای استان مستقر خواهند بود.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های خراسان جنوبی هم در این جلسه از پیش فروش بلیت های مسافرتی ناوگان حمل و نقل برون شهری خبر داد و گفت: پیش فروش بلیت های ناوگان حمل و نقل برون شهری از ابتدای اسفند سال جاری در تمام دفاتر خدمات مسافرتی و پایانه های استان به صورت حضوری و اینترنتی انجام می شود.

نصری افزود: تمام نقاط حادثه خیز جاده ها آشکار سازی و در محل آن ها تابلو و بنر هایی نصب خواهد شد و ۱۹ راه دار خانه ثابت و ۲ راه دار خانه سیار هم در این مدت به مسافران خدمات رسانی خواهند کرد و از طرفی گشت های راهداری هم در این ایام بیشتر خواهد شد.

اکبری راد مسئول کمیته ارزیابی و رسیدگی به شکایات این ستاد تاکید کرد: باید اقدامات کنترلی و نظارتی برای اجاره و واگذاری منازل مسکونی و خصوصی به مسافران انجام شود

در پایان هریک از مسئولین کمیته های ستاد اجرایی خدمات سفر برنامه های خود را برای خدمات رسانی به مسافرین و گردشگران در نوروز ۹۵ بیان کردند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons