نوشته ها

برنامه ریزی در راستای برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام جهانی

ارسال شده توسط :

برنامه ریزی در راستای برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام جهانی

((استاندار گلستان در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اظهار کرد))

استاندار گلستان در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اظهار کرد: ما باید به سمت برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام جهان پیش برویم و البته در این راستا نباید از توجه به مسائل زیر ساختی غفلت کرد.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان، دکتر حسن صادقلو در راستای گزارش ارائه شده از سوی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان پیرامون جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، گفت: این جشنواره فرصتی است از سوی مدیریت کلان کشوری که در اختیار استان قرار داده شده و ما امیدواریم با مدیریت مناسب این فرصت به نحو شایسته ای در استان باقی بماند.

وی افزود: مسائلی همچون توجه به دانش بومی و روستایی و نیز مباحث فرهنگی بجای مسائل مادی یقینا به غنای جشنواره کمک خواهد کرد.

دکتر صادقلو ظرفیت جشنواره را ظرفیتی بالا دانست و گفت: برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین دربعد جهانی، زمینه را جهت معرفی هرچه بهتر اعتقادات وباورها ، سنت ها و آیین های مردمان ایران زمین به جهانیان فراهم خواهد آورد.

دکتر حسن صادقلو درادامه این جلسه تصریح کرد: سند جامع فرهنگ عمومی با برش استانی باید ایجاد شود تا مسائل استان با نگاه اهم و مهم مورد بررسی قرارگیرد.تهیه این سند جامع به ما در انسجام و یکپارچکی فعالیت ها و نیز دوری از بهم ریختگی کمک خواهد کرد.

وی با تاکید بر لزوم پیوستگی شورای فرهنگ عمومی استان با شهرستان ها، گفت: پیوستگی میان شورای استان و شهرستان ها باید تقویت شود و گاهی لازم است شهرستان ها گزارشی از برنامه های اجرایی خود بدهند تا به برنامه سازی ها و تصمیم گیری های شورای استان یاری کنند.

استاندار گلستان با اشاره به آیین نامه ترویج فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای که از سوی مدیر کل ورزش و جوانان مطرح شد، تاکید کرد: فرهنگ پهلوانی تنها نباید به زورخانه ها منتهی شود و این فرهنگ باید در زمینه ورزش های دیگر نیز تسری یابد.

همچنین در این جلسه نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه اعضای شورای فرهنگ عمومی استان به نوعی استوانه های فرهنگی محسوب می شوند، اظهار کرد: فرهنگ عاشورایی مهمترین مسئله ای است که باید به آن توجه کنیم و به یاد داشته باشیم که اگر از آن دور شویم و یا آن را رها کنیم یقینا دیگران دخالت می کنند و با تحریفات خود جامعه را از روح عاشورا دور می کنند.

آیت ا… نور مفیدی با بیان اینکه باید مقابل این تحریف ها ولو با نثار جان ایستاد، تصریح کرد: در راستای ماندگاری امام حسین (ع)و عاشورا فدا شدن نیز می ارزد چرا که این تحریف ها روح مکتب عاشورا را هدف گرفته اند.

امام جمعه گرگان توجه به شکل و فرم عزاداری را مهم دانست و افزود: آنچه بیش از توجه به شکل عزاداری اهمیت دارد محتوای عزاداری هاست.

وی افزود: گاهی ظلمی که در بعضی مجالس با بیان مطالب خلاف واقع به امام حسین(ع) می شود از ظلمی که یزید و همراهانش بر او روا داشتند سنگین تر است چراکه آنان شخص امام را هدف گرفته بودند و اینان شخصیت ابا عبدا… را مورد حجمه قرار می دهند.

لازم به ذکر است در جلسه شورای فرهنگ عمومی که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، دیگر حاضرین نیز نقطه نظرات خود را پیرامون مسائل مطرح شده عنوان کردند که از مهمترین آنها می توان به پیشنهاد حجت الاسلام طاهری نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس پیرامون تشکیل ستادی در راستای برگزاری باشکوه مراسم پنجم آذر گرگان و تجلیل از مقام شامخ شهدای آن اشاره کرد.

حمید منوچهری

مدیر روابط عمومی وامورفرهنگی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons