نوشته ها

برنامه های روز جهانی جهانگردی درفارس اعلام شد

ارسال شده توسط :

برنامه های روز جهانی جهانگردی درفارس اعلام شد

((مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برنامه های روز جهانی جهانگردی را در شیراز اعلام کرد .

مصیب امیری گفت : در سال 1964 از طرف سازمان ملل و بر اساس پیشنهاد کنفرانس بین المللی ترانسپورت و جهانگردی آن سازمان در رم تعریفی برای جهانگردی به تصویب رسید که بر اساس آن جهانگردی فرآیندی  است که شخص یا گروهی به منظور تفریح ، بازدید از نقاط دیدنی ، معالجه ، مطالعه ، تجارت ، ورزش و یا زیارت به کشوری غیر از کشوری که در آن اقامت دارند سفر کنند ،مشروط بر  اینکه حداقل مدت اقامت آنها از 24 ساعت کمتر و از 6 ماه بیشتر نباشد .

امیری گفت : پدیده مسافرت از محلی به محلی و از کشوری به کشوری دیگر ، بدون آنکه قصد مهاجرت یا اقامت مستمر یا اشتغال به کار در بین باشد ، در حال حاضر به عنوان جهانگردی خوانده می شود . در گذشته های دور مردان جسوری  که سیاح خوانده می شدند ، نظیر ابن بطوطه ، ناصر خسرو ، مارکوپولو و … برای اقناع حس کنجکاوی یا به دلایل مذهبی و یا شناخت آنچه که در نقاط دیگر جهان می گذرد و آشنایی با منش ها و رفتار مردمان مختلف جهان ، بار سفر می بستند . از طرف دیگر قرن ها پیش از میلاد مسیح فینیقی ها که مردمی تجارت پیشه بودند از طریق دریا و زمین برای عرضه و فروش محصولات خود و خرید اجناس و محصولات دیگران اقدام به سفر می کردند و این شجاعت و استقبال از خطر آنان ، راه را برای اشاعه تمدن و گسترش فرهنگ اقوام مختلف و آشنا ساختن آنها با یکدیگر گشود .

وی افزود : اصطلاح جهانگردی (TOURISM) از قرن نوزدهم معمول شد . در آن زمان اشراف زادگان فرانسه برای تکمیل تحصیلات خود ،اقدام به مسافرت می نمودند که به آنها توریست گفته می شد .

امیری در ادامه افزود : به همین منظور سالانه در تمام کشورهای جهان به مناسبت روز جهانی جهانگردی ویژه برنامه هایی برگزار میگردد که اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس  نیز همسو با برنامه های اعلام شده از سوی سازمان مرکزی به مناسبت روز جهانی جهانگردی برنامه هایی را پیش بینی و به اجرا در خواهد آورد  که برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی جهانگردی با حضور مسئولین و مدیران کشوری ، استانی و محلی و بخش خصوصی گردشگری ،تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان و فعالان گردشگری، افتتاح سه پروژه شامل یک هتل ودو دفتر خدمات مسافرتی در شیراز،برگزاری تورهای گردشگری به مقاصد روستاهای هدف ،اعزام راهنمایان گردشگری به مدارس جهت معرفی روز جهانی جهانگردی در مراسم صبحگاه مدارس و آشناسازی دانش آموزان با صنعت گردشگری ،انجام برنامه خوش آمد گویی در مبادی ورودی شهر شیراز و استان در روز جهانی جهانگردی ،انجام برنامه راه پیمایی خانوادگی  و اهداء هدایا به شرکت کنندگان به قید قرعه، دیدار کارکنان و فعالان صنعت گردشگری با نماینده محترم ولی فقیه دراستان فارس و امام جمعه شیراز،برگزاری نمایشگاه نقاشی کودکان با موضوع گردشگری در آرامگاه سعدی ،ارائه تخفیفات لازم از سوی دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی در روز 5 مهر،برگزاری تورهای ویژه طبیعت گردی با همکاری تشکل های مردم نهاد، برگزاری تور نجوم از جمله برنامه های این اداره کل می باشد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس زمان ومکان برگزاری هریک از برنامه ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons