نوشته ها

برنامه پاکسازی روز غار پاک در غار چال نخجیر شهرستان دلیجان درروز دوم مهر برگزار شد

ارسال شده توسط :

برنامه پاکسازی روز غار پاک در غار چال نخجیر شهرستان دلیجان درروز دوم مهر برگزار شد

((میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی))

به همت دوستداران محیط زیست دلیجان وهمکاری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی غار چال نخجیر از زباله پاک شد.

به گزارش روابط عمومی ومرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی به مناسبت دوم مهر روز غار پاک جمعی از دوستداران محیط زیست گروه رفتگران طبیعت استان مرکزی و پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دلیجان ، غار چال نخجیر از زباله ها پاکسازی شد .

جمع آوری تعداد ۱۰ پاکت زباله نتیجه این برنامه زیست محیطی بود که در قسمت های مختلف غار توسط برخی گردشگران غیر مسئول رها شده بود.

ظروف آب معدنی ، پوشش خوراکی هایی نظیر بستنی ، فیلتر سیگار و … عمده زباله های رها شده در داخل غار بود .

سیدحسن حسینی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی نیز ضمن حضور در این برنامه از تلاش های اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دلیجان و دوستداران محیط زیست تشکر نمود .

امیدواریم گردشگران و بازدید کنندگان عزیز ،  با درک خطرات ناشی از رها سازی پسماند در مکان هایی مانند غارها که منجر به رشد کپک و حتی جلبک ها می گردد به حفظ و نگهداری این پدیده های خدادادی کمک نمایند . قدمت این غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزو غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده است.

لازم به ذکر است این برنامه سی وششمین برنامه پاکسازی طبیعت توسط گروه رفتگران طبیعت استان مرکزی و بیست و یکمین برنامه دلیجان بود .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons