نوشته ها

برپایی نمایش عکس و اشیا تاریخی و صنایع دستی سرزمین گرگان در خانه شفیعی ها

ارسال شده توسط :

برپایی نمایش عکس و اشیا تاریخی و صنایع دستی سرزمین گرگان در خانه شفیعی ها

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

به مناسبت ماه مبارک رمضان، عکس ها، اشیای تاریخی و همچنین صنایع دستی استان گلستان در خانه شفیعی ها، واقع در محله سرچشمه گرگان به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، اسناد تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار و پهلوی در این نمایشگاه برای آشنایی مردم با آداب و رسوم و تاریخ این سرزمین به نمایش گذاشته شده است.

بنا به این گزارش، هدف از برگزاری نمایشگاه در خانه شفیعی گشایش این خانه و بازدید مردم از این مکان تاریخی است.

گفتنی است در این نمایشگاه ،آثار هنرمندان صنایع دستی استان نیز به نمایش درآمده و غرفه «من بهارم» نیز در راستای حمایت از کودکان سرطانی برپاشده و همچنین غرفه ای از مرکز توانبخشی بهکوش و انجمن ضایعه نخاعی گلستان نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

نمایش فیلم های کوتاه از آثار و بناهای تاریخی استان در قالب تماشاخانه در خانه شفیعی، آموزش خردسالان در حوزه میراث فرهنگی برای کودکان ۹تا ۱۲سال به منظور تربیت چند لیدر برای بازگو کردن چگونگی معماری و تاریخچه این مکان از دیگر برنامه های جانبی این نمایشگاه است.

لازم به ذکر است، سال گذشته برای اولین بار در خانه شفیعی نمایشگاه صنایع دستی و عکس های اسناد تاریخی برگزار شد اما امسال به جز اسناد تاریخی اشیا تاریخی مربوط به موزه مردم شناسی قوم ترکمن و مردم شاهکوه با هدف آشنایی مردم با آئین و سنت و تاریخ گذشتگان برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه از ۱۳ تا ۲۸ تیرماه و همزمان با ماه مبارک رمضان در خانه تاریخی شفیعی دایر است.

خانه شفیعی یکی از بناهای ارزشمند قدیمی متعلق به دوره قاجار است که به عنوان یکی از خانه های تاریخی ارزشمند شهر گرگان به شمار می رود و تحت تملک خانواده شفیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است؛ اشتیاق به حفظ بنا از سوی مالک باعث شده تا این بنا «خانه گرگان» نام گرفته و به بهانه های مختلف برای حضور علاقمندان گشایش یابد.

خانه شفیعی از دو حیاط بیرونی و اندورنی تشکیل شده که شامل بخش های مختلف تابستان نشین در قسمت جنوب و زمستان نشین در قسمت مرکزی است. بخش شمالی خانه شفیعی که به صورت سه طبقه با درهای چوبی و گره چینی چوبی اجرا شده از ویژگی منحصر به فرد و ارزشمند بنا به شمار می رود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons